Anasayfa Anzer Balı Nedir

Anzer Balı Nedir

Anzer Balı Nedir

Anzer Balı Nedir

Pek çok bal çeşidi arasında gerek tadı gerek faydaları ve gerekse kalitesiyle oldukça fazla rağbet gören Anzer balı nedir? Anzer balı, dünyada en fazla endemik çiçek florasına sahip olan Anzer bölgesinde yetişen baldır.

Anzer Balı

Anzer balı, Rize’nin Ballıdere ilçesine bağlı Anzer yaylasında yetişen çiçkelerden elde edlilen coğrafi etiketli bala Anzer Balı Denir. Ülkemizin en değerli ballarından biri olan ve analiz sonuçları ile dünyada adından söz ettiren Anzer balı, Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen bir bal türüdür.

 Bu yaylayı ön plana çıkaran ise sahip olduğu endemik çiçek florasıdır. 400’den fazla ve içerisinde endemik türlerin de bulunduğu çiçeklerden bal yapan arılar harika bir bal çeşidi üretiyorlar. Bu bala Anzer Balı Denir.

Bu bal ise şifası ve tadıyla meşhurdur. Öncelikle Anzer balı diğer ballar gibi keskin bir tada sahip değil. Ayrıca içerisindeki glikoz oranı çok düşük. Ancak Anzer balının özellikleri sadece bunlarla da sınırlı değil. Çünkü Anzer balının ünü Osmanlı dönemine kadar dayanmakta. Osmanlı döneminde özellikle Osmanlı padişahlarının bu balı sofralarından eksik etmediği biliniyor.

  Anzer balının sahip olduğu bu özellikleri sadece bölgede bulunan endemik bitki çeşitliliği sayesinde üretmiyor. Aynı zamanda Anzer balını üreten arılar da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Kafkas arılarıdır. Kafkas arıları ise soğuğa karşı dayanıklılıkları, çalışkanlıkları ve ürettikleri balın kalitesi ile dünyaya ün salmışlardır. İşte Anzer yaylasının doğa harikası bitkileri ile Kafkas arılarının buluşması sayesinde mucizevi Anzer balı ortaya çıkmaktadır.

Anzer balının dünyada eşi benzeri olmadığı İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarla da tescillenmiş durumdadır. Böylece Anzer balı dünyanın en güçlü bal çeşidi olarak bütün dünyaya ün salmıştır.

Anzer yaylasında bal üretimi haziran ayının ilk haftalarında başlayarak, temmuz ayında bütün hızıyla devam etmektedir. Ağustos ayında ise sağılma yani hasat edilme adı verilen işlemin yapılmasıyla beraber bal üretimi tamamlanmaktadır.   

Coğrafi İşaretli Anzer Balı

Dünyada sadece Rize’ye bağlı Ballıca ilçesinin Anzer yaylasında üretilen ballar bu özelliğinden dolayı coğrafi olarak işaretlenmiştir. Yani Anzer balı, Rize Tarım İl ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü faaliyetler sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiştir. Böylece Coğrafi işaretli Anzer balı üretimine başlanmıştır.

Coğrafi işaretli Anzer balı ile hem üreticiler daha fazla kazanmakta hem de tüketiciler doğru ürünlerle buluşmaktadır. Böylece piyasada Anzer balı adı altında satılan ürünler üzerinden haksız kazanç elde etme girişimleri de tamamıyla sonuçsuz kalmaktadır. 

Anzer Balının Faydaları

Anzer balının pek çok hastalığa karşı iyi geldiğini, insanı zinde tuttuğunu biliyor muydunuz? Anzer balı asıl şifasını sahip olduğu yöreden almaktadır. Çünkü burada yetişen birbirinden nadide çiçeklerden üretilen bal eşsiz bir besin ortaya koymaktadır. İşte Anzer balının faydaları:

"Yasal mevzuat gereği, bir çok faydası bulunan Anzer Balı faydalarını sizlere burada açıklayamıyoruz."

Anzer Balı Kullanım Önerileri

Anzer balı nedir, faydaları nelerdir gibi soruları cevapladıktan sonra Anzer balının kullanımı hakkında bilgi vermek en doğrusu olacaktır. Mucizevi özelliklere sahip olan Anzer balının kullanımı oldukça çeşitlidir. Fakat etkili sonuçlar almak için birtakım kullanım önerileri bulunmaktadır. Bu öneriler büyükler, küçükler ve bebekler olmak üzere üç ayrı kategoriye ayrılmaktadır.

Öncelikle büyükler günde iki defa sabah ve akşam öğünlerinden bir saat önce önce aç karnına bir çorba kaşığı Anzer balı tükettiklerinde maksimum düzeyde fayda görebilmektedir.

Küçükler için de maksimum düzeyde fayda görebilmek için tüketim önerisi günde iki defa ve aç karnına, yemek yemeden bir saat öncedir. Fakat tüketme miktarı büyüklerin aksine bir çorba kaşığı yerine bir tatlı kaşığı şeklinde olmalıdır.

Bebekler de Anzer balı tüketebilmektedir. Tüketme sıklığı ise sabah ve akşam yemekten bir saat önce aç karnına bir çay kaşığı ile sınırlandırılmaktadır.

Anzer balını yemenin yanında yaralarınız üzerine de sürebilir veya cildinize maske olarak da kullanabilirsiniz. Mucizevi özellikleri yaralarınızı çabucak iyileştirecektir. Ayrıca maske özelliği sayesinde cildiniz ışıltılı bir görünüme sahip olacaktır.

Anzer Balı Fiyatı

Anzer balını Anzer Balı Kooperatifi üzerinden ücretsiz kargo seçenekleri ve kampanyalarla kolaylıkla alabilirsiniz. Anzer balı fiyatı diğer bal çeşitlerine oranla bir miktar pahalıdır. Fakat bu bal çeşidinin mucizevi özellikleri, nadir bulunması ve tadı hesaba katıldığında pişman olmayacağınıza eminiz. Fiyatları ile 600 tl ile 2000 tl arasında değişmektedir. 250 gramdan başlayarak 970 grama kadar Anzer balı satın alma seçenekleri mevcuttur. Anzer balı fiyatı da zaten gramajı oranında azalmakta veya yükselmektedir. Yoksa balın içeriğinde bir oynama hiçbir şekilde söz konusu değildir. Ayrıca Anzer poleni seçenekleri de mevcuttur ve fiyatları 300 tl’den başlamaktadır. Anzer poleni de Anzer balı ile aynı özelliklere sahip ve coğrafi tescil belgeli ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anzer balı satın alırken yukarıda bahsettiğimiz site üzerinden veya yöreden bizzat satın alma imkânınız bulunmaktadır. Aynı zamanda bulunduğunuz ilde de bu bal çeşidini satın alabilmektesiniz. Fakat Anzer balının nadir bulunan bir çeşit olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Her yerde Anzer balı adı altında satılan ballar da özenle incelenmeli ve balın Anzer balı olduğundan emin olunduktan sonra satın alınmalıdır.  Anzer balını anlamanın en kolay yolu ise satın alırken mutlaka coğrafi tescil belgesi olup olmadığına dikkat etmektir. Coğrafi tescil belgesi kavanozların üzerindeki etiketlerde bulunmaktadır. Coğrafi tescil belgesi olmayan Anzer balları orijinal değildir ve satın alınmamalıdır.

Anzer Balı Saklama Önerileri

Anzer balı özel bir saklama önerisi gerektirmemektedir. Aşırı nem ve sıcaklığa maruz kalmamak koşuluyla oda sıcaklığında muhafaza edilebilmektedir. Aynı zamanda buzdolabında saklamaya da uygundur. İçerisindeki glikoz oranı düşük olduğundan dolayı şekerlenme ve bir süre sonra tadındaki değişim gibi sorunlar Anzer balında görülmemektedir. Uzun ömürlü olduğundan dolayı uygun koşullar altında muhafaza edildiği takdirde bozulma gibi bir durum yaşanmamaktadır. Fakat kavanozların üzerinde bulunan son tüketim tarihinden önce mutlaka tüketilmelidir.

Anzer balı nedir, coğrafi işaretli anzer balı, anzer balı fiyatları, kullanım ve saklama önerileri nedir? gibi pek çok sorunuzu cevapladık. Siz de mutlaka her derde deva olan bu muhteşem baldan satın alarak düzenli ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunma yolunda bir adım atabilirsiniz.

Anzer Balı Ürünlerimiz

  1. Anzer Balı 250 Gr. 500 ₺
  2. Anzer Balı 500 Gr. 1000 ₺
  3. Anzer Balı 960 Gr. 2000 ₺

Anzer Bal Evi Sitemizi ziyaret etmişmiydiniz ? 

Google Haritalardan yorumlarımıza bakmak ister misiniz ? 

Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı