Anasayfa Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası Rize’nin İkizdere ilçesine bağlıdır. Anzer yaylasında yetişen ballar sağlığa sunduğu faydalarıyla öne çıkıyor.

“Anzer Yaylası (Lazca: Anzeri Gola), Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayla. Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olmak üzere ikiye ayrılır. Rize il merkezine 54 km mesafededir. Anzer Balıyla ünlü olan yayla aynı zamanda önemli bir ekoturizm alanıdır.

Anzer Yaylasi

Doğal güzelliğinin ve Anzer balı merkezi olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. 1991 yılında bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir.

 

Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar. Yaylada her yıl ağustos ayının birinci haftasında Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir.”

Kaynakça: Wikipedia

Anzer yaylası  doğası ile insanları kendisine hayran bıraktırıyor. Bu bölgeye meşhur Anzer balı da şifa sunmaya devam ediyor. Bölgede farklı türde endemik türde çiçek bulunması nedeniyle balın özellikleri de artıyor. Anzer Yaylası uzun zamandır turizm merkezlerinden bir tanesidir. Fauna ve florasının zengin olması nedeniyle Anzer Yaylası dünyaca ünlü bölgeler arasındadır. Yaylada günümüzde de birçok aktivite düzenlenmektedir.

Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Anzer balı sağlık açısından son derece faydalıdır. Bal özel besinlerden bir tanesidir. Anzer yaylasında ağaç yetişmez. Bu yüzden sadece bölgeye özgü çiçekler yer alır. Anzer balı bu endemik çiçeklerden toplanan polenler ile gerçekleştirilir. Anzer balını değerli hale getiren endemik çiçeklerdir. Balın sahte ya da gerçek olduğunu ise polen testinden anlayabilirsiniz.

Balın içerisinde katkıda maddesi bulunmaz. Soğuk sağım işlemi ile bal toplanır. Anzer balında ısıl işlem uygulanmamaktadır. Balı tüketirken mutlaka dikkat etmelisiniz. Balın gün içerisinde bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilir. Potasyum, C vitamini, kalsiyum bulunduran bal halsizliğini de ortadan kaldırır.

Anzer balının antioksidan özelliği bulunur. Balı düzenli olarak tükettiğiniz zaman bağışıklık sisteminiz daha güçlü hale gelir. Cildin korunmasında da son derece etkilidir. Sindirim sistemine karşı pek çok faydası bulunur. Bal, uzun yıllar boyu taze kalabilen gıdalardan bir tanesidir. Anzer balı bölgeyle bağdaşlaşmış ballardan biridir. Bal mide hastalıklarından saç dökülmesine kadar birçok konuda avantaj sağlıyor.  Anzer balı, Rize’nin Anzer yaylasında yetiştirilir. Yüksek rakımlı yerlerde bu bal toplanır. Bu yüzden satış oranı da son derece düşüktür. Doğanın insana sunduğu mucizevi gıdalarda biri olan anzer balının dikkatli tüketilmesi son derece önemlidir. Doğru tüketildiği zaman insanlara fayda sağlar. Anzer balı, poleni ve süt ile karıştırılarak tüketilmesi gerekir. Anzer yaylası sayfasında daha fazla detaya erişebilirsiniz.

Anzer Balı Bozulur Mu?

Bozulmayan gıda maddelerinden birisi baldır. Bal içerisinde glukoz bulundurmadığı zaman uzun süre dayanabilir. Anzer balı da bozulmamaktadır. Ancak uzun süre muhafaza edilirse kristalleşmeler görülebilir. Bu normal bir durumdur. Uzun süre saklansa bile anzer balı besin değerini yitirmez.

Anzer Balı Nerede Üretilir?

Anzer balı Rize’nin İkizdere ilçesinde üretilir. Belirli alanlarda Anzer balı imal edilir. Bal adını bu bölgeden alır. Dünyanın sayılı endemik bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olan Anzer yaylasında günümüzde de bal üretimi devam ediyor. Anzer balı şu şekilde üretilir;

 1. Mayıs ayında Anzer balı sezonu açılır.
 2. Binlerce kovan yaylalara taşınır.
 3. Havalar güzelleştikçe bal üretimi hızlanır.
 4. Yaylanın doğal bitki örtüsünü kullanan arılar Anzer balı üretimi yapar.
 5. Ağustos ayının sonlarına doğru kovanlar toplanır.

Anzer Balı Bebeklere Verilir Mi?

Anzer balını bebeklerinize verebilirsiniz. Ancak vermeden önce doktorunuza başvurmalısınız. Ilık süt ya da su ile seyrelterek balı verebilirsiniz.

Anzer Balı Günde Ne Kadar Yenmeli?

Anzer balı yetişkin ve çocuklar için farklı tüketim oranlarında bulunur. Yetişkinler günde bir çorba kaşığı tüketmesi yeterlidir. Bebeklerde ise günde bir çay kaşığı önerilir.

Anzer Balı Nereden Alınır?

Anzer balını internet üzerinden güvenilir satıcılardan alabilirsiniz. Alacağınız balın sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz. Cografi Anzer Balı sitemizden bu balı satın alabilirsiniz.

Coğrafi Tescilli Anzer Balı

Bir ürün bulunduğu coğrafyaya özgü ise coğrafi işaret başvurusunda bulunulabilir. Coğrafi işaret tescili üreticiler böylece sertifikalı olarak satışlarını gerçekleştirir. Bu bölgedeki üreticilerin haklarını korur. Anzer balı da Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek Coğrafi işaretli Anzer balı belgesini aldı. Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylasında yetiştirilen ballara bu sertifika verilir.

Coğrafi işaretli Anzer balı tarımsal üretimde markalaşma için verilir. Anzer balının coğrafi işaret tescili sayesinde tüketiciler doğru ürünlere kolayca erişebilirsiniz. Anzer Balı, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan yaylalarda üretilir. Ender bulunan özel ballar arasındadır. Sadece o bölgede bulunan çiçeklerden toplanan Anzer balı aroma ve tat bakımından da farklıdır. Doğal bir ilaç olarak kullanılan Anzer balının faydaları saymakla bitmiyor. Balın en önemli faydaları şu şekildedir;

“Anzer Balı Faydalarını Yasal Mevzuat Gereği Sizlere Burada Açıklayamıyoruz.”

Anzer balı sadece bu bölgede bulunan yaylalarda yetiştirilir. Endemik çiçeklerden yapılan bu bal sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Hastalıkların önlenmesi ve tedavi destekleyen bu bal tamamen doğaldır.

Anzer Balı Hangi Çiçekten Olur?

Anzer balı, yaylaya özgü endemik çiçeklerden elde edilir. Anzer bölgesinde ağaç bulunmamaktadır. Anzer yaylasında, arılar yüzlerce çiçeği dolaşır ve bal yapar.

Anzer Balı Nasıl Anlaşılır?

Anzer balı, dünyaca ünlü ballardan bir tanesidir. Bu nedenle piyasada sahte ballar bulunabilir. Bal satın alırken mutlaka dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekir. Gerçek bir anzer balının üzerinde kooperatif bandı yer alır.

Anzer Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Anzer balı, tüketilirken mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Her yaş grubu için farklı bal tüketim oranları bulunur. Bu oranlar;

 1. Yetişkinler için bir çorba kaşığı
 2. Çocuklar için 1 şeker kaşığı
 3. Bebekler için 1 çay kaşığı

Arıcılık Sektörü Nedir?

Arıcılık popüler tarım faaliyetlerinden bir tanesidir. Ülke ekonomisine de doğrudan katkısı bulunur. Ayrıca diğer çiçeklerin veriminin de artmasını sağlar. Arıcılık faaliyetlerinde toprağa ihtiyaç duyulmaz. Ucuz ve kolay istihdam sunması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Arıcılık faaliyetleri çevreye ve doğaya büyük faydalar sunar. Ancak arıcılık işlemini yaparken dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekir. Organik bal üretimlerinde sentetik kovucu madde kullanılmamalıdır.

Sadece Türkiye’de Üretilen Anzer Balı

Anzer balı Dünya’da sadece Rize’de yapılan ballardan bir tanesidir. Bu bal bölgeye özgü yaylalarda üretilir. Endemik çiçek türlerinden toplanan bu balın büyük faydaları bulunur Anzer yaylası dünyada eşi bulunmayan zengin bir floraya sahiptir. Burada pek çok çiçek çeşidi yer almaktadır. Anzer balı Kafkas arılarının topladığı polenlerden üretilir. Türkiye’de olduğu kadar tüm dünyada popüler gıdalardan bir tanesidir Haziran ayının ilk haftasında üretimine başlanır. Ağustos ayında ise ballar toplanır. Anzer balı üretimi özel kovanlarda yapılır.

 1. Anzer balı, bölgeye özgü yetişir.
 2. Anzer balı birçok hastalığın önlenmesine katkıda bulunur.
 3. Anzer balı içerisinde çok sayıfa çiçek poleni bulunur.
 4. Soğuk sağım yöntemiyle toplanır.

Anzer balında herhangi bir takviye ürün yer almamaktadır. Tamamen doğal bir şekilde hazırlanan Anzer balı güçlü antioksidan özellikleriyle öne çıkıyor. Anzer balı düzenli tüketildiği zaman damar sağlığının korunmasında da katkıda bulunur. Bal ayrıca cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde de kullanılıyor.

Anzer Balı Fiyatı

Anzer balı sınırlı sayıda yetiştirilmektedir. Bu nedenle fiyatları yüksektir. Sadece endemik bitkilerden üretilen anzer balı insanlara şifa sunuyor. Yaylada bulunan zengin çiçek florasını kullanan arılar dünyaca ünlü balı üretiyor. Anzer balı fiyatı yılık olarak değişim gösterebiliyor.

Genel olarak arı kovanından 25 kilo arı bal çıkıyor. Ancak bu oran anzer balı sadece bir kilodur. Elde edilmesi oldukça zor olan anzer balı fiyatı da ona göre yüksektir. Anzer günümüzde kilogramı 2000 TL’den satılmaktadır.

 Anzer Balı Ürünlerimiz

 1. Anzer Balı 250 Gr. 500 ₺
 2. Anzer Balı 500 Gr. 1000 ₺
 3. Anzer Balı 960 Gr. 2000 ₺

Anzer Bal Evi Sitemizi ziyaret etmişmiydiniz ? 

Google Haritalardan yorumlarımıza bakmak ister misiniz ? 

Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı