Anzer Balı Hakkında

Anzer Balı17 Kasım 2022 , Perşembe

Doğanın mucizelerinden, insanlığa asırlardır sağlık ve şifa veren en değerli yiyeceklerden olan bal, günümüzde hala birçok sırrını korumaktadır. Bu mucize besinin diğer besinlerde olduğu gibi kalitelisi, organiği ve değeri yüksek olan çeşitleri vardır. Ülkemizde ve dünyada ün salmış, meşhur Anzer yöresine ait Anzer Balı, bal eko sisteminde en üst sınıf ballar arasında bulunmaktadır.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

 

 

Anzer Balı Ne İşe Yarar?

Anzer balı ne işe yarar sorusunu merak ediyorsanız öğrendikleriniz karşısında kısa süreli bir şok yaşayabilirsiniz. Mucizevi faydaları ile öne çıkan Anzer balı vücudun birçok farklı bölgesinde şifa dağıtır. Üretim şekli ile değer kazanan bu bal sahip olduğu içerikler sayesinde her yaş tarafından hayatın her döneminde mutlaka tüketilmelidir.

Anzer balı hastalıkların önlenmesinde kullanılır. Birçok önemli hastalığın meydana gelmesinde geciktirici etkiye sahiptir. Vücutta eksik olan vitamin ve mineral dengesini sağlayan bal, düzenli kullanım ile deyim yerindeyse adeta şifa dağıtır. Anzer balı ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu konu hakkında detaylı bilgi edindikten sonra güvenilir kaynaklardan bu balı tedarik edebilir ve güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anzer Balının Faydaları Neler?

Anzer balının faydaları saymakla bitmez. Bu eşsiz besinin vücuda sağladığı faydalar şu maddeler ile açıklanabilir;

 • Anzer balının içerisinde birçok farklı fenolik bileşen yer alır. Bu sayede oldukça güçlü antioksidan etkiye sahiptir.
 • Düzenli kullanım sonrasında Anzer balı bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki gösterir. Belirli bir süre kullanım sonrasında bu bal ile kanınız temizlenir ve vücudunuzdaki kan akışı hız kazanır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren Anzer balı vücudun birçok önemli hastalıktan korunmasını sağlar. Vücuttaki zararlı organizmaları uzaklaştıran bal boşaltım sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan Anzer balı zayıflama üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Diyet listesine ek olarak veya günlük belirli şekillerde tüketerek fazla kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Anzer balı doktor kontrolünde tüketildiğinde kilo kaybı olan kişilerde kilonun dengelenmesini sağlar.
 • Anzer balının vücuda önemli bir diğer etkisi enerji vermesidir. Bu balı düzenli kullanan kişiler kullanmayan kişilere göre gün içerisinde daha enerjik ve hareketli olur. Halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetleriniz varsa düzenli şekilde Anzer balı kullanarak bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.
 • Cilt üzerinde olumlu etki gösteren Anzer balı cilt yüzeyinin daha parlak görünmesini sağlar. Ciltteki lekeleri gidermeye yardımcıdır ve gözeneklerin sıklaşmasına yardımcı olur.
 • Anzer balı vücudun kemik sistemini güçlendirir. Zayıf kemik yapısına sahip olan kişiler düzenli kullanım ile daha sağlıklı ve dayanıklı bir kemik ve iskelet sistemine sahip olabilir.
 • Eşsiz bitki florası ile üretilen Anzer balı kalp ve damar sağlığı üzerinde mucizevi etkiler yaratır. Bu özelliği ile özellikle kalp ve damar hastası olan kişilere sıklıkla tavsiye edilmektedir.
 • Vücut gelişimi ve büyümesi üzerinde etki sahibidir.
 • Kısırlık problemine karşı takviye besin olarak kullanıldığında sonuçları büyük oranda değiştirir.
 • Cinsel gücü artırıcı etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.
 • Metabolizmanın düzene girmesinde önemi büyüktür.
 • Düzenli kullanım ile saçlardaki dökülmeyi azaltır.

Anzer Balını Kim Nasıl Tüketmeli?

Anzer balı her yaşta güvenle tüketilebilir. Yetişkinler için günlük Anzer balı tüketim miktarı sabah ve akşam 1’er yemek kaşığıdır. Çocuk grubunda yer alanlar günde sabah ve akşam 1’er tatlı kaşığı tüketebilir. Bebeklerde ise günde iki öğün 1’er çay kaşığı ile tüketimi sağlanabilir.

Anzer Balı Neden Değerli?

Anzer balı kalitesi ile adını tüm dünyaya duyurmayı başaran ender besinler arasında yer alır. Ülkemizdeki en önemli gıdalardan birisi olan Anzer balı;

 • Üretildiği yer
 • Balın üretimi yapan arıların cinsleri
 • Balı oluşturacak polenlerin çeşitleri
 • Üretim zamanları
 • Gibi durumlar ile diğer bal türlerinden ayrılır.

Anzer balı organik süreçlerden geçirilerek üretilir. Türkiye’de sadece Rize’de üretilen bu bal cinsi sağlık açısından son derece faydalıdır. Anzer balını sadece bölgede bulunan Kafkas arıları üretilir. Bu arılar hem yapı hem de çalışma gibi yönleri ile diğer bal arılarından ayrılır.

Anzer balı Türkiye’de başka hiçbir yerde bulunmayan eşsiz endemik bitkilerin polenleri ile üretilir. Bu bitkiler sadece Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer yaylasında bulunmaktadır. Buna ek olarak bu bal yılın üç mevsiminde üretilir olması ile de değer kazanır. Anzer balı bu gibi özellikler dikkate alındığında dünya genelindeki en kaliteli ve şifalı bal olma özelliğine sahip olmaktadır.

Anzer Balı Bozulur Mu?

Anzer balı bozulur mu sorusu balın saklama koşullarını doğru öğrenmenizi ve balı uzun ömürlü saklayabilmenizi sağlar. Anzer balı dayanıklılık bakımından en uzun ömürlü ballar arasında yer alır. Sağlık açısından faydası saymakla bitmeyen Anzer balını doğru koşullarda sakladığınız durumda yıllarca kullanabilirsiniz. Anzer balının bozulup bozulmayacağı balın gerçekliğine ve saklama koşullarına bağlıdır.

Anzer balı eğer orijinalse bozulmaz. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi ya da yapay ürün bulunmadığından dolayı sadece balın kıvamında değişiklik olur. Bunun haricinde bul türü bozulma ya da tadında değişiklik gibi durumlar meydana getirmez. Eğer kullandığınız bal bozulma belirtileri gösteriyorsa bu durumda gerçek Anzer balı değildir. Gerçek Anzer balı donar mı ve Anzer balı nasıl saklanır gibi sorulara yanıt bulduktan sonra bu balı uz un ömürlü olarak tüketebilirsiniz.

Anzer balını saklamak için birçok farklı seçenek bulunur. Her çiçek balı gibi Anzer balının da doğal ortam koşullarında saklanması önerilir. Bunun yanında;

 • Anzer balını dilerseniz serin ve kuru yerlerde saklayabilirsiniz.
 • Bal türlerinin kapalı ambalajlı durumlarda saklanması önerilmektedir.
 • Mümkünse bir cam kavanoz içerisinde Anzer balını uzun yıllar boyunca saklayabilirsiniz.
 • Anzer balını karanlık yerlerde saklamanız rengini koruması açısından önemlidir.
 • Dilerseniz Anzer balını buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Uygun saklama koşullarını elde ettiğinizde Anzer balı bozulmayacaktır. Yıllar boyunca saklanabilen bu bal her dönemde ilk günkü gibi kullanılabilir.  Anzer balı bozulur mu sorusuna yanıt bulduktan sonra güvenilir yerler aracılığı ile bu balı satın alabilir ve tüketmeye başlayabilirsiniz.

Anzer Balı Bozulursa Ne Olur?

Anzer balı bozulur mu sorusuna hayır olarak yanıt bulabilirsiniz. Doğal çiçekler kullanılarak üretilen hiçbir bal türü bozulmaz. Eğer satın aldığınız bal türünün bozulduğunu düşünüyorsanız bu durumda ürünün gerçek olmadığını bilmeniz gerekir. Üretimi sırasında bal ve diğer yapay ürünlerin kullanılması halinde bu bal türleri bozulmaya yatkındır. Bu durum haricinde Anzer balı şekerleme yapsa dahi kesinlikle bozulmaz.

Anzer Balı Kaç Yıl Saklanabilir?

Anzer balı bozulur mu sorusu kadar Anzer balının kaç yıl saklanabileceği sorusu da merak edilir. Anzer balı yıllar boyunca saklanabilir. Bu konuda herhangi bir süreden bahsetmek doğru değildir. Anzer balını kapalı kavanoz ya da ambalajlarda tutarak uzun yıllar boyunca saklayabilirsiniz. Ancak yine de önemli olan her besin gibi balın da kısa süre içerisinde tüketilmesidir. Yavaş tüketimden dolayı uzun süre saklamanız gerektiğinde serin yerlerde ağzı kapalı vaziyette saklamanız doğru olacaktır. Anzer balını kullanacağınız kadar küçük bir kavanoza aldıktan sonra geri kalanını ambalaj içerisinde ağzını açmadan saklayabilirsiniz.

Anzer Balı Donar Mı?

Anzer balı donar mı sorusuna yanıt arayanlar bu besin maddesinin buzdolabında saklanıp saklanamayacağını merak ediyor. Anzer balı diğer çeşitleri arasında yer alan en güçlü baldır. Bu nedenle her türlü hava koşuluna karşı oldukça dayanıklıdır. Anzer balı donar mı sorusuna yanıt bularak bu balı en doğru saklama koşullarında muhafaza edebilirsiniz.

Anzer balı ülkemizde Deli bal olarak da bilinir. Şifa açısından son derece güçlü olan bu balı uzun ömürlü kullanabilmeniz saklama koşullarınız ile doğrudan alakalıdır. Anzer balını donmadan nasıl saklayabilirim diye merak ediyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz;

 • Anzer balının uygun saklama kutularında saklanması önemlidir.
 • Bu balı uzun süre saklayabilmeniz için uygun saklama koşullarına sahip olmalısınız. Anzer balını koyduğunuz saklama kutusunu 10 ile 20 derece sıcaklığa sahip ortamlarda saklayabilirsiniz.
 • Balı kullanım sırasında dikkatli olabileceğiniz gibi sonrasında da koyduğunuz kutunun kapağının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Balın saklama esnasında hava ile temas etmemesi oldukça önemlidir.

Gerçek Bal Donar Mı?

Anzer balı donar mı sorusuna yanıt arıyorsanız evet cevabı karşısında şaşırmamalısınız. Doğal çiçek balları hem donmaya hem de şekerlemeye son derece müsaittir. Bu iki durum balın orijinal ve gerçek bal olduğunu gösterir. Gerçek Anzer balı sakladığınız ortam koşullarına göre donabilir. Donan ballarınızı kullanmamak yerine doğal ısıl ortamlarda beklemeye bırakarak tekrar erimesini sağlayabilirsiniz.

Anzer balı buzdolabında da saklanabilir. Eğer kullanım fazlası balınız varsa bu balı buzdolabında saklayabilirsiniz. İlk koyduğunuz andan itibaren sertleşmeye başlayan Anzer balı hiçbir şey olmadan uzun süre boyunca dolapta kalabilir. Kullanmadan bir gün önce dolaptan çıkartarak kıvamının normal hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Anzer Balı Neden Çok Pahalı?

Anzer balı neden çok pahalı sorusunun yanıtı son derece basittir. Bu balın üretim yeri ve koşulları göze alındığında siz de Anzer balının diğer ballardan neden farklı olduğunu hatırlayabilirsiniz. Anzer balını diğerlerinden farklı yapan ve fiyatının yüksek olmasına sebep olabilecek nedenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Anzer balı sadece Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer yaylasında üretilebilmektedir. Diğer bal türleri doğada birçok farklı yapay ortamda üretilebilir.
 • Deli bal olarak adlandırılan Anzer balı yaklaşık 450- 500 adet farklı bitkinin polenleri toplanarak üretilir.
 • Anzer balının üretiminde yer alan bitkilerin çoğu endemik özelliklere sahiptir. Bu durum tadını ve yapısın diğer ballardan ayıran en önemli özelliktir.
 • Coğrafi işaretli Anzer balının üretiminde özel Kafkas cinsi arılar görev alır.
 • Anzer balı üretimi son derece zahmetli ve meşakkatlidir.

Adını üretildiği bölgeden alan Anzer Balı, bugün dünyanın birçok farklı yerinden tercih edilir. 2021 yılında bölgeye has coğrafi işaret alan bu değerli besin yıl bazında oldukça düşük miktarlarda üretilir. Bu özellik de yine fiyatının diğer bal türlerine göre daha farklı olmasını sağlar.

Anzer Balının Diğer Ballardan Farkı Ne?

Bal insan vücudu için en değerli ve yararlı besin maddelerinden bir tanesidir. Eğer gerçek bir Anzer balına rast gelirseniz düzenli kullanım ile vücudunda kısa sürede oluşan birçok sağlık probleminin giderildiğini kendiniz de hissedebilirsiniz.

Anzer balı;

 • Rengi
 • Kokusu
 • Yoğunluğu
 • Tadı

Gibi özellikleri ile diğer bal türlerinden ayrılır. Çiçek balları sınıfında yer almasına rağmen hem Anzer balının rengi diğer ballardan daha koyudur. Anzer balı tat olarak daha sert ve acımsıdır. Anzer balını yediğinizde aromatik tadı uzun süre ağızdan kaybolmaz. Bu özelliklere ek olarak Anzer balı uzun süre saklama koşullarında ilk günkü gibi kalabilir. Anzer balı soğuk ortamlarda özellikle buzdolabında donar. Bu durum son derece doğaldır. Ortam sıcaklığında tekrar çözünerek orijinal haline geri döner.

Anzer Balı Fiyatı Ne Kadar?

Anzer balının fiyatı hakkında daha doğru bilgi alabilmek için bu ürünü satan kooperatifler ile iletişime geçebilirsiniz. Güvendiğiniz market ve satış noktalarında da Anzer balı satışının yapıldığını görebilir ve fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

 

 Anzer Balı Ürünlerimiz

Anzer Balı ürünlerimize Bakmak İster misiniz

Anzer Bal Evi Sitemizi ziyaret etmişmiydiniz ? 

Google Haritalardan yorumlarımıza bakmak ister misiniz ? 


Anzer Balı Satış anzer balı Anzer balı faydaları Anzer Polen 100 Gr 2022 Anzer Balı 250Gr Anzer balı Anzer balı propolis Kafkas Arısı Propolis Propolis Satışı Propolis Fiyatları Anzer Bal Kilo fiyatı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı