Coğrafi İşaretli Anzer Balı ve E-Ticaret

Anzer Balı7 Ekim 2022 , Cuma

Anzer balı sadece Rize'nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası'nda üretilmektedir. Anzer balı Türkiye'ye özgü lezzetler arasında yer almakla birlikte sağlığa faydaları saymakla bitmez. Ancak Anzer balı çok nadir baldır. Sadece Anzer Yaylası'nda üretilen balın hiç üretilmediği yıllar bile vardır.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Anzer Balı Türkiye'de Rize'nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası Ballıköy’de üretilen, dünyada eşi benzeri olmayan, florası ile bölgeyi kaplayan çiçeklerle üretilen, yapılan araştırmalarda 4500-5000 çeşit ve 80-90'ı endemik olan çiçeklerden elde edilen iksir ve arıların bu çiçeklerden topladıkları bal ise dünyaca ünlü Anzer Ballıköy Anzer çiçek balıdır. Bal bazı durumlarda ishal gibi sindirim sorunlarının tedavisi için de kullanılmıştır. Anzer Balı ve Anzer Poleninin antibiyotik etkisi yüksektir. Vücuda bu etkili fayda ile girdiğinde zararlı yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını oldukça etkilediği söylenmektedir.

Anzer balı aynı zamanda faydalı prebiyotikler içerir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler. Bilimsel araştırmalar, Anzer poleninin sağlık üzerinde çok güçlü olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Anzer balı vücudun kas yapısını da güçlendirdiği bilinmektedir. Sindirim sistemine, vücut direncine ve cilt sağlığına faydaları olabileceği söylenen Anzer Poleni etken maddeleri nedeniyle oldukça zengindir. Bunlardan bazıları; protein, karbonhidratlar, lipidler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar ve daha fazlası.

Anzer balını e-ticaret sayesinde artık çok kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Coğrafi Anzer Balı sitemiz üzerinden, Anzer balı fiyatları görüntüleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Bknz; Anzer Balı Fiyatı 2022

Coğrafi İşaretler Nedir?

Coğrafi işaret tescili ile nitelik, geleneksellik, yörelerden elde edilen hammadde ile yerel kalitelerimize bağlı olarak belirli bir şöhrete kavuşmuş olan mahsullerin korunması sağlanır. Besbelli bir kaliteye, şöhrete veya öteki özellikler bakımından orijinin bulunduğu yöreye, alana, bölgeye veya ülke ile aynılaşmış mahsulü gösteren işarettir.

Anzer balı kendini bu konuda kanıtlamış bir bal türüdür. Karadeniz bölgemizin en ünlü ve özel ballarından biri olan Anzer balı birçok türden faydaya sahiptir. 2021 yılında Türk Patent Kurumu aracılığı ile Coğrafi İşaret Almıştır. Dünya çapında en iyi sağlık gıdası olarak kabul edilen Bal, harika bir kreasyondur. Anzer balı, sağlığınız açısından üst düzey faydaları olan en yaygın ve popüler olarak kullanılmakta olan tatlandırıcılardan bir tanesidir. Balın sağlığımız için olan faydaları çok uzun yıllardan beri değerlendirilmektedir.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

Özellikle kaliteli bir besin olduğu için çeşitli sporlarla uğraşanlar tarafından kullanılabilir. Bunların dışında Anzer balının çok çeşitli faydaları mevcuttur. Bun faydaların bir kısmı şu şekildedir:

  • Anzer balı, ağrılara iyi gelebilmektedir ve ağrıları geçirebilmektedir.
  • Anzer balı, ağız yaralarını iyileştirebilir.
  • Anzer balı, bademcik iltihabını ortadan kaldırılmasına destek olabilir.
  • Anzer balı, bağışıklık sisteminizi düzenlenmesine yardımcı olabilir ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayabilir.
  • Anzer balı, bağırsak düzensizliklerini önleyebilir. Bu sayede metabolizmanızın iyi çalışmasını sağlayabilir ve kabızlığı da önleyebilir.
  • Anzer balı, enerji verir, iyi hissettirir.
  • Anzer balı, astım, öksürük gibi bulaşıcı hastalıklara iyi gelebilir.
  • Anzer balı, vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkları önleyebilir.

Tüm bu maddeler, genel bilgiler olmakla beraber, doğruluğu kanıtlanmış ya da kesin bilgiler değildir. Anzer Balı bir ilaç değil ve şeker hastalığı başta olmak üzere rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor tavsiyesi ile bu tarz ürünleri kullanması oldukça önemlidir.

Anzer balı ve Anzer poleni, alışılmış bal ve polen aromalarından farklıdır. Bunun sebebi; Arıların topladığı bal, Anzer yaylasında endemik olarak bulunan çiçeklere aittir. Anzer balı ve Anzer poleninin doğal ilaçlar olduğu söylenebilir. Bu iki faydalı besin kaynağı dünyada nadiren bulunur. Bu nedenle Anzer Balı düzenli olarak tüketildiğinde yorgunluğu giderebilir. C vitamini, potasyum, kalsiyum içerir.

Sahte Bala Dikkat

Anzer balı fiyatı ve özellikleri nedeni ile sahte üretimi oldukça fazla olan bir bal türüdür. Coğrafi işaret alarak, patent ve işaret olmadan satılması, resmi dolum yapılmayan yerlerin bu balın ismini kullanması yasaklanmıştır. Anzer balı sadece Rize Tarım Müdürlüğü tarafından, Hacettepe Üniversitesinden alınan tahliller sonucunda, resmi dolum ile satılmaktadır.

Konu ile ilgili detaylı bilgilendirme için, Sahte Anzer Balına Dikkat yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı