Sahte Anzer Balına Dikkat!

Anzer Balı8 Eylül 2022 , Perşembe

Anzer Balı, içeriğindeki sayısız polen çeşitliliğiyle dünyanın en iyi ballarından biri olmayı başarmaktadır. Yalnızca Anzer yaylasındaki arıların çiçek öz sularından hazırlanan balın faydaları da doğal olarak bir hayli çoktur. Fakat Anzer Balı alınırken sahte olma  ihtimaline dikkat etmelisiniz. Diğer bal çeşitlerine oranla fiyatının daha pahalı olması ister istemez piyasada da sahte Anzer Balının mevcut olmasına zemin hazırlamaktadır.  Bu nedenle bal konusunda kandırılmamak ve gerçek bir bal temin edebilmeniz için dikkatli olmanızda yarar var.

Sahte Anzer Balını Nasıl Anlayabiliriz?

Sahte bir Anzer Balı mı değil mi olduğunu kolayca anlayabilmeniz mümkündür. Burada yapmanız gereken ise satın almayı düşündüğünüz Anzer Balının mühür, etiket, tarih gibi üzerinde yazılı olan bilgilerine dikkat etmenizdir. Tüm bunların yanı sıra balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanız için bir başka başvuracağınız yollar arasında akıtma testi yer almaktadır. Akıtma testi ile Anzer Balına dair sahteliğini en iyi şekilde tespit  edebilme şansına sahip olursunuz.

Akıtma testinde balı bir yere hafifçe dökerken sürekli olarak kesilmeden akması gerekiyor. Eğer ki bal kesilmeden uzun şekilde akmaya devam ediyorsa bu gerçek olduğunu doğrularken kesilme yapması durumunda ise sahte olduğunu kanıtlar. Aynı zamanda Anzer Balına dair sahtelik testi yapmak isteyenlerin bir diğer dikkat edecekleri önemli noktalardan biri olarak coğrafi işaretli Anzer Balı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öncelerde Anzer Balının üzerinde böyle bir işaret yokken daha sonrasında alınan karar sonrasında balın üzerine işaret koyulmuştur.

Anzer Balının Orijinal Olduğunu Anlamanın Yolu

Anzer Balını alırken sahtesi ile karşı karşıya kalmak istemeyiz. Bu sebepten dolayıdır ki coğrafi işaretli Anzer Balı orijinal olduğunu nasıl anlarız konusu son derece önemli hale gelmektedir. Bal alacak olanlarında orijinalliğini anlamak için hangi noktalara dikkat etmesi gerektiğini mutlaka bilmesi gerekmektedir. Anzer Balının gerçek olduğunu anlamanız için dikkat etmeniz ise kavanozun hemen üst kapak bölgesinde yer alan kooperatif bandı yer alması gerekir. Bal kavanozların mutlaka güvenlik bandı ve mühür olması gerekmektedir. Tüm bu hususlara dikkat edilerek balın gerçekliğini test etmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede sahte bir Anzer Balını tüketmek zorunda kalmamış olur ve hakiki bal tüketebilirsiniz.

Anzer Balının Rengi Ne Renk Olmalı?

Anzer Balını alacak olanlar sahte olmasına karşı renginin nasıl olması gerektiğini sorgular. Çünkü balın gerçek olup olmadığını bal renginden de kolayca anlamanız mümkündür. Bu nedenle Anzer Balının renginin ne olması gerektiğini incelediğimiz zaman aslında pek çok farklı çeşitlerinin olduğunu görmekteyiz. Bunlar nelerdir diyenler için su renginden tutun da siyah rengine doğru giden Anzer Balının çeşitlerinin piyasada mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Aslında burada önem arz edecek konular arasında renginin yanı sıra güvenlik bandı, mühür ve akışkanlığının nasıl olduğudur. Tüm bu hususlar ise bal ile ilgili gerçekliği sorgularken daha kolay şekilde sonuca ulaşmanızı sağlamaya başlar.

Anzer Balının Güncel Fiyatı Ne  Kadar Oldu?

Anzer Balına ilişkin bir başka önem arz eden hususlardan biri ise fiyatıdır. Haliyle diğer bal türleri ile bir kıyaslama yapıldığı zaman bu balın daha yüksek rakamlarda satışta olduğunu belirtebiliriz. Üstelik her sene fiyatları ile ilgili bir güncelleme gelmekte ve eski fiyatına oranla daha yüksek fiyatla satış gerçekleşmektedir. Anzer Balı fiyatı 1000-2000 TL gibi rakamlarla değişebiliyor. Hatta balın çeşidine bağlı olarak bu rakamın daha yüksek fiyattan satılma gibi durumu söz konusu olmaktadır.

Anzer Balı fiyatı öğrendikten sonra satın almak isteyenlerinde nerelerden alışveriş yapacakları önemlidir. Özellikle burada bal tüketimi yapacak olanlar açısından en önemli unsurların başında ise bilinen yerlerden balın temin edilmesi gerekiyor.

Anzer Balının Tadı Nasıldır?

Anzer Balının sahte değil de orijinal olanını almak istiyorsanız hem kıvamı hem de tadı nasıl olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Tüm bunları bilirseniz haliyle Anzer Balına dair sahte bir tüketim durumu söz konusu olmaz. Anzer Balının tadına baktığımız zaman acı şekildedir. Aynı zamanda kıvam açısından nasıl olduğu incelendiğinde yoğun şekildedir. Tüm bu özelliklere sahip olması işe Anzer Balının sahte değil tam aksine gerçek olduğunu kanıtlayan özellikleri arasında yer almaktadır

Anzer Balının dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiğini de es geçmememiz gerekir. Eğer ki şeker hastası olanlar Anzer Balını tüketmek istiyorsa o zaman balı tüketmeden önce ilk olarak doktora danışmaları gerekir.  Çünkü Anzer Balının çok fazla tüketilmesi faydadan çok zarara dönmeye başlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka tüketimlerin dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir.

Anzer Balının tüketiminin nasıl yapılması gerektiği balı tüketecek olanlar açısından sorgulanan bir konu haline gelmektedir. Aç karnına bir yemek kaşığı kadar Anzer Balı tüketimi yapılabilir. Günlük olarak yapabileceğiniz en fazla tüketim miktarının 2 defa şeklinde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu balı tüketirken kesinlikle diğer bal türleri ile karıştırmamız gerekir. Diğer ballarında her ne kadar fazla şekilde tüketseniz de bir  sorun olmazken Anzer Balına dair aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Anzer Balının mutlaka abartıya kaçmadan az miktarda tüketimi yapılmalıdır. Son dönemde bal çeşitlerinin artık tariflerde de yerini almaya başladığını görüyoruz. Eğer ki tariflerde de bal kullanımını yapacaksanız yine aynı şekilde çok fazla olmayacak şekilde tüketimi yapılmalıdır.

Ayrıca gerçek anzer balını anlamak için “Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? “adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ?  


Anzer Balı Coğrafi işaretli Anzer Balı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı