Arıcılık Belgesi ve Anzer Balı

Anzer Balı24 Eylül 2022 , Cumartesi

Anzer Balı gibi hastalıklara şifa olan balımız ve sofralarımızda ağzımızı tatlandıran, besleyici en doğal ürünlerdir ballarımız. Ülkemizin geniş bir coğrafya üzerinde olması, bal çeşitliliğimizi de arttırmıştır. Çiçek balı, çam balı, kestane balı, kara kovan ve diğer ballar ülkemizde üretilen ballardandır. Bu balların üretiminde arıcılarımızın büyük emeği vardır. Her türlü iklim ve hava koşullarına meydan okuyan, sabır ile işini yapan arıcılarımız sayesinde organik, sağlıklı balları tüketebiliyoruz. Peki arıcı olmak, bal üretimi yapmak için neler gerekli, arıcılık belgesi nedir bunlara bir göz atalım.

 

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Arıcılık Belgesini Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Arı yetiştiriciliği yapabilmeniz için arıcılık belgesi almanız gerekir. Bu belge olmadan arı yetiştiriciliği yapamazsınız. Bu belgeyi almadan önce, arıcılıkla ilgili belli bir süre kurs eğitimi alınır. Arı yetiştiriciliği ve bal üretiminin bilinçli bir şekilde yapılması amaçlandığından bu kurs programı önemlidir. Kursta öğretilen bilgiler, sizi bal üretimi ve arı yetiştiriciliği konusunda eğitecektir. Devlet kontrolünde yapılan arıcılık, son yıllarda gerçekleşen toplu arı ölümlerinden sonra bu eğitimlere daha fazla önem katmıştır.

Arıcılık Belgesi Nereden Alınır?

Arıcılık belgesini almak için Halk Eğitim Merkezlerinin ve Tarım Orman Bakanlığının her sene açtığı arıcılık kurslarına başvurmanız gerekir. Kurs eğitimini bitirdikten sonra arıcılık belgesini alabilirsiniz. Kurstan aldığınız eğitim ile birkaç kovandan oluşan koloni ile arıcılığa başlayabilirsiniz.  Yeni başlayanlar için ideal koloni sayısı 3 koloni olarak tavsiye ediliyor.

Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık

Arıcılığa yeni başlayanlar için tavsiye edilen 3 koloniyle başlamalarıdır. Arıcılıkta diğer işler gibi tecrübe gerektirir ve zaman ilerledikçe yeni başlayan arıcının, işine daha hâkim olmasıyla kolonilerini arttırıp zirai kazanç elde etmeye başlayacağı bilinmelidir.

Arıcılığa yeni başlayanların kullanacakları ekipmanları tam olmalıdır.

 

  1. Kovan: Kovanlar 10 çerçevelidir. 2 katlıdır, bir katı kuluçkalık diğer katı ballık olarak geçer.
  2. Körük: Körük, arıları sakinleştirmek için verilen dumandır. Arıların saldırganlığını alır.
  3. Maske: Arıcıyı arılardan koruyan, arıların sokmasını önlemek için giyilen koruyucu giysidir.
  4. Eldiven: Arıcını ellerini, arı sokmasına karşı korumak için giyilir.
  5. Bal süzme makinası: Balları süzmede kullanılan, merkez kaç kuvveti ile çalışan makinedir.
  6. Ana arı ızgarası: Ana arıyı hapsetmek, ballık ve kuluçkalık arasına konulan ızgaradır.

 

Bunlar arıcılık için kullanılan ekipmanlardan bazılarıdır.

Bal Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde üretilen bal çeşitleri arasında üretimi ve tüketimi en yaygın bal, çiçek balıdır.

Diğer bal çeşitlerine baktığımızda, kestane balı, narenciye balı, ıhlamur balı, kestane balı, lavanta balı, kekik balı, ay çiçek balını görebiliriz. Ballar kendi coğrafyasının bitki örtüsüne göre çeşitlenmiştir.

Ayçiçek balı, Trakya’da ay çiçek tarlalarının olduğu bölgede üretilir.

Büyüyen ayçiçeğin içindeki nektarın, arılar tarafından alınarak, yaptıkları baldır. Rengi altın sarısıdır.

Kestane balı, kestane ağaçlarının yoğun olduğu yerlerde, ülkemizin ılıman iklimi olan, denize bakan bölgelerde üretilir. Kestane ağaçlarına yerleştirilen arı kovanlarından elde edilen baldır.

Kendine özgü bir yoğun bir kokusu olan, koyu renkte, tatlılığı az olan bir baldır.

Arılar, çiçeklerden özlerini toplarken, bu özlerin döllenmesine katkı bulunurlar.

Nadir bulunan ballardan olan Anzer Balı, anzer yaylasında üretilir. Çok ender bulunması sebebiyle çok değerlidir ve vücudumuza birçok faydası bulunur.

Anzer Balı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dünyaca ünlü olan Coğrafi işaretli Anzer Balı, Rize’nin İkizdere ilçesinin Yukarı Anzer Yaylasında üretilir. Anzer yaylasında 450-500 civarında çiçek yetişmektedir. Bu çiçeklerden 80-90 tanesinin endemik çiçekler olduğu, sadece bu bölgede yetiştiği belirlenmiştir. Arıların bu çiçeklerin özlerini kullanarak yaptığı bu balların, bağışıklığı güçlendirdiğinden, birçok hastalığa da çare olduğu söylenmektedir. Az miktarda üretildiğinden fiyatı diğer ballara göre daha pahalıdır. Bu bal, kahvaltı sofralarında ekmeğinize sürüp yiyebileceğiniz bir bal değildir. Günlük, az miktarda tüketilmelidir.  Birçok hastalığa iyi geldiğinden bahsedilen Anzer Balına, üretim miktarından çok talep vardır.  

Anzer Balı, gerçek üreticilerinin, uzun yıllardır verdikleri mücadeleden sonra, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2021 yılında tescillenerek, coğrafi işaret belgesini almıştır.

Böylelikle Anzer Balı sadece, anzer yaylasının sınırları içindeki Anzer Ballı köyü ve Anzer çiçekli köyünde üretimi yapılabilmesi sağlanmıştır. Satış fiyatı, diğer ballara göre yüksek olduğundan, Anzer Balı adı altında satılan birçok sahte balda piyasadan kaldırılmış oldu. Bunlarında önüne bu coğrafi sertifika ile geçilmiş oldu. 

Coğrafi işaret tescili belgesi sayesinde Anzer Balı, sadece gerçek üreticileri tarafından üretilerek, tüketiciye doğru ürünü alabilme imkanını sundu.

Coğrafi işaretli Anzer Balının Faydaları

Anzer Balı fiyatı, diğer ballara göre pahalı olmasını nedeni hem az üretiliyor olması hem de birçok hastalığa iyi geldiğinden çok talep edilen bir bal olmasıdır. Anzer Balının faydalarını sıralayalım,

İçerisindeki yüksek antioksidanın olması, bağışıklığı güçlendirici etkisinin olması sebebiyle etkili olduğu söylenmektedir.

Anzer Balının birçok faydası olmakla beraber bu faydaları Sağlık Bakanlığı kararları gereği internet ortamında yayınlayamıyoruz. Detaylı bilgi ve Anzer Balı faydaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dünyaca ünlü Anzer Balı, bu yıl ilk defa organik kara kovanlar da üretilmeye başlandı. Arıcının hiçbir müdahalesi olmadan, her şeyi arının yaptığı bu değişik yöntem ile 40 kilo bal üretimi yapıldı.

Bu yöntem ile satılan Anzer Balı fiyatları 4 kat arttı. 2022 yılı başında Anzer Balını kg başına 2000 TL’den satıldığını, organik kara kovan yöntemi ile üretilen balın kilosunun 8000 TL’den başlandığı belirtildi.

Normal üretilen Anzer Balı fiyatı, kg başına 2000 tl olarak açıklamıştır.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı Anzer Balı arıcılık
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı