Yıllara Göre Anzer Bal Fiyatı

Anzer Balı4 Ocak 2023 , Çarşamba

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda 2300-3000 rakımda üretilen ve pek çok hastalığa iyi geldiği için alıcısı bir yıl önceden sıraya giren Anzer balı bu sene kilogramı 2021 yılında 1200 liradan satışa sunuldu

Anzer Balı üretebilmek amacıyla her yıl haziran ayı içerisinde yüz aile, yaklaşık 2 bin 500 kovanı güneşlenme oranına göre yaylaya yerleştiriyor. Hava şartları yıllık bal üretiminde belirleyicidir Anzer Balı üretim kalitesi ve hava şartlarına uygunluğu dolayısıyla Kafkas ırkı arı tercih ediliyor. Anzer Balı'na Ayıların zarar vermemesi için kovanlarını tel kafeslere yerleştirerek kilitleyen arıcılar, hava şartları ve çiçek açma çokluğuna göre ağustos ve eylül ayı içerisinde bal sağımı gerçekleştiriyor. Balın Serüveni bal sağımıyla bitmiyor . Anzer Balı için Sırada tahliller var. Anzer Balı tahlilleri için Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde Anzer Poleni Flarasına uygunluk  polen analizi yapıldıktan sonra tescil edilip  Rize Tarım Orman Müdürlüğü tarafından her hangi bir hileye karşı Anzer Ballarının kavanozları özel mühürle mühürlenerek piyasaya sunuluyor.

   Anzer Balı 2021 yılında Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün girişimleri neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Kemal Çeber, coğrafi işaretli ürünlerin tarımsal üretimde markalaşma, tanıtım ve reklam ürünlerin değerinin yükseltilmesi gibi konularda pek çok avantaj sağladığını belirtti. "HEM ÜRETİCİMİZ HEM TÜKETİCİMİZ KAZANACAK" , İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen ve Osmanlı dönemine ait kayıtlarda da yer alan Anzer balı, Anzer balının coğrafi işaret tescili alan diğer ürünlerin yanında yer almasını çok önemsediklerini dile getiren Çeber, "Coğrafi işaret tescili sayesinde hem üreticilerimiz kazanacak hem de tüketicilerimiz doğru ürünle buluşacaktır. Bu yüzden ilimizde yürütülmekte olan coğrafi işaret tescil alma çalışmalarını çok önemsiyorum" ifadelerini kullandı.

2017 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı : 900 ₺ dir.

2018 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı : 940 ₺ dir.

2019 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı : 1000 ₺ dir.

2020 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı 1200 ₺ dir.

2021 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı 1500 ₺ dir.

2022 yılında 1 kğ Anzer Balı Fiyatı 2000 ₺ dir.


Anzer Bal Fiyat Anzer Bal Fiyatı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı