Hakiki Anzer Balı

Coğrafi Anzer Balı4 Ocak 2023 , Çarşamba

Anzer Yaylasında üretilen ve ünü ülkemizin sınırlarını aşan meşhur hakiki Anzer balı için insanların sıklıkla sorduğu soruların başında gelen soru ise gerçek Anzer balı nasıl anlaşılır? Anzer Balı fiyat olarak pahalı ve kalite olarak yüksek değerli bir bal olduğu için insanlar gerçek Anzer balına ulaşmak, sahte üretilen ballardan uzak durmak için çaba sarf ediyor.

Anzer Balının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Anzer balının gerçek olduğunu nasıl anlarız diye merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atarak hakiki Anzer  balını  nasıl ayırt edebileceğinize dair önemli bilgilere sahip olabilirsiniz;

 • Şekerlenme
 • Koku
 • Renk
 • Akışkanlık
 • Kıvam
 • Tat
 • Donma
 • Yanma

Şekerlenme

Anzer balının gerçek olduğunu nasıl anlarız konusunda dikkat edebileceğiniz en önemli özellik balın şekerlenmesidir. Gerçek bal şekerlenir mi konusu her zaman tartışma yaratmıştır. Bu konuda yapılan bilimsel açıklamalar Anzer balının şekerlenmesinin doğallığından kaynaklı olduğu sonucunu ortaya koyar. Eğer balınız gerçek Anzer balı ise bekledikçe şekerlenecektir. Bu şeker doğal yolla olduğu için, balın tekrar ısıl ortamlarda bekletilmesi ile kendiliğinden çözünebilir.

Koku

Bal kokusu herkes tarafından bilinir. Ancak Anzer balını kokusu diğer çiçek miktarlarından bir miktar daha ağırdır. Koku olarak ağır ama rahatsız etmeyen bir durum mevcutsa bu durumda balınız Anzer balı denilebilir. Kokladığınızda eğer doğal şeker kokusu alıyorsanız bu durumda balınızın Anzer balı olmadığından emin olabilirsiniz.

Renk

Çiçek balları genel anlamda açık bir renk tonuna sahiptir. Anzer balı bu özelliği ile diğer ballardan ayrılır. Anzer balı görünüm olarak daha koyudur. Bu özelliği ile balı kolayca ayırt edebilirsiniz.

Akışkanlık

Bal genel anlamda ne kadar yoğun bir akışkan özelliği gösterse de Anzer balı bir miktar da ha fazla yoğun kıvamlı olması ile dikkat çeker. Bir kaşık yardımı ile balı sündürdüğünüzde kesik kesik akacak bir bal Anzer balı değildir. Anzer balı uzadıkça uzar ve kaşıktan kopmadan süner.

Kıvam

Anzer balı kıvam olarak son derece yoğundur. Karıştırdığınız esnada bunu kolayca fark edebilirsiniz. Kapalı bir kavanozu ters çevirdiğinizde bal eğer önce kapağa doğru yoğunlaşıyor ardından kenardan süzülüyorsa bu durumda Anzer balı olabilir.

Tat

Balların tatları genel anlamda birbirlerinden farklıdır.  Anzer balı bu anlamda farkını kısa sürede ortaya koyar. Hafif acımsı bir tada sahip olan Anzer balını tadı ağızlardan hemen gitmez.

Donma

Gerçek Anzer balı buzdolabına konduğunda donar. Hakiki balların en büyük özelliklerinden birisi donmalarıdır. Soğukla temas ettiğinde krem kıvamını alarak donacaktır. Doğal ortamda bekletildiğinde tekrar eski haline geri döner.

Yanma

Bal yakma testi son dönem birçok tüketici tarafından denedir. Geçek Anzer balı yanmaz. Bunu anlamak için çakmak kullanabilirsiniz. Eğer gazla temasında alev alırsa bu durumda bal içerisinde şeker ve katkı maddeleri var demektir.

Anzer Balı Şekerlenir Mı?

Anzer balı şekerlenir mi diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabının “Evet” olduğunu bilmelisiniz. Gerçek bir bal her zaman şekerler ya da donar. Ancak b u durum balın artık kullanılamayacağı anlamına gelmez. Şekerlenen ballar da kullanım için hala uygundur. Şekerlenen bir balın artık kullanılamayacağını düşünmek yerine bu balı sıcak bir ortamda bekleterek tekrar çözünmesini sağlayabilirsiniz.

Ballarda en sık görülen durumlardan bir tanesi olan şekerlenme, aslında balın içerisinde gerçekleşen kristalleşme durumudur. Her balın içerisinde doğal şekerler bulunur. Bu şekerler polenlerden geçer. Her bal üretiminde kullanılan polen içerisinde yaklaşık 15 farklı şeker yer almaktadır. Dolayısı ile beklemeye bağlı olarak bu şekerlerin kristalleşmesi sonucu balın şekerleme yaptığı sonucu ortaya çıkar.

Gerçek Bal Şekerlenir Mi?

Anzer balınız gerçek bal bile olsa şekerlenme yapması durumunda bunun son derece doğal olduğunu bilmelisiniz. Toplumumuzda yaygın olan bir düşünce sonucu balın şekerlendiği balın artık kullanım ömrünü yitirdiği sonucunu ortaya koyar. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Bal şekerlendiği zaman içerisinde yapay şeker maddesinin yer aldığına inanılsa da aslında polenlerde bulunan şekerler nedeni ile bal şekerlenir.

Anzer balı da diğer ballar gibi şekerleme yaptığı zaman yenilebilir. Bu durum balın sahte olduğu algısını ortaya koysa da yanlıştır. Eğer dilerseniz şekerleme yapan Anzer balını bu halde de tüketmeye devam edecektir. Vitamin ve mineral açsından hala aynı içeriğe sahip olan Anzer balı her şekilde tüketilebilir.

Bal Buzdolabında Saklanır mı?

Bal saklama koşullarına yönelik olarak bilmeniz gerekenler şöyledir;

 • Anzer balı ve diğer bal türlerinin şekerleme belirtisi göstermesinin en büyük nedeni balın soğuk havaya maruz bırakılmasıdır. Çok mecbur kalınmadıkça balın sıcak ortamlarda bekletilmesi gerekir.
 • Ortam ısısının normalden düşük olduğu yerlerde balın kıvamını kaybetmesi ve sertleşmeye başlaması son derece normaldir.
 • Balınızı çok mecbur kalmadıkça buzdolabında saklamamanız önerilir. Ancak çok cıvık odluğunu düşünüyor ve biraz kıvam alsın istiyorsanız belirli bir süre buzdolabında saklayabilirsiniz. 
 • Balını saklarken derin dondurucu gibi soğuk derecenin aşırı yüksek olduğu yerleri tercih etmemeniz önemlidir. Bunun yanında mümkün oldukça mutfak dolaplarınızda ya da serin yerlerde muhafaza edebilirsiniz.

Anzer Balı ürünlerimize Bakmak İster misiniz


anzer balı hakiki anzer balı Organik Anzer Balı Anzer Bal Satışı Hakiki Anzer Balı Gerçek Anzer Balı Anzer Balı Resmi Satışı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı