Anzer Balı Prolin Değeri

Anzer Balı5 Ocak 2023 , Perşembe

Anzer balı, yüksek prolindiol içeriğiyle ünlüdür. Prolin, proteinlerin yapı taşlarından biridir ve amino asitlerin birleşmesiyle oluşur. Prolindiol, prolinin bir diol formudur ve balda doğal olarak bulunur. Prolindiol, balın kalitesi için önemli bir gösterge olarak kabul edilir.

Anzer balının prolin değeri, diğer ballardan farklıdır. Anzer balının prolindiol içeriği diğer ballara göre %20-30 oranında daha yüksektir. Bu yüksek prolindiol içeriği, Anzer balına özgü benzersiz bir tat ve aroma sağlar. Ayrıca, Anzer balının prolindiol içeriğinin yüksek olması, balın doğal ve kaliteli olduğunun bir işaretidir.

Kaliteli Balın İşareti: Anzer Balı

Anzer balı, yüksek prolindiol içeriği sayesinde, kaliteli balın işareti olarak kabul edilir. Kaliteli balın işaretleri arasında şunlar yer alır:

  • Benzersiz bir tat ve aroma
  • Renk ve kıvam uyumu
  • Yüksek antioksidan ve antimikrobiyal özellikler
  • Yüksek prolindiol içeriği

Kaliteli bal, doğal ve organik olarak yetiştirilen bitkilerin nektarından yapılan bal olarak kabul edilir. Anzer balı, tamamen doğal ve organik koşullarda yetiştirilen bitkilerden elde edildiği için, kaliteli balın en iyi örneklerinden biridir.

Anzer Balı Anzer Balı Prolin Değerinin anlaşılması için 2 aşamalı testten geçmektedir. İlk olarak Rize İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince, ürettiğimiz Anzer Balından alınan mühürlü resmi numuneler, Rize Tarım Müdürlüğü  tarafından Hacettepe Üniversitesi kimya laboratuvarına yollanmakta ve sonuçlar alındıktan sonra, Rize Tarım Müdürlüğü tarafından ikinci bir laboratuvar testine tabi tutulmaktadır.

 Wodehouse Metoduyla yapılan analizlerde Anzer Bölgesine uygun bitki taksonu diastaz sayısı, nem oranı, asitlik derecesi, HMF miktarı gibi kriterlerin hepsi incelenir. Anzer Balının kalitesi için Anzer Balında en önemli kriterlerden biri de Prolin miktarıdır.Anzer bal, protein kaynağı olan doğal bir besindir ve prolin, proteini oluşturan 20 aminoasitten biri olup balın saflık derecesini gösteren en önemli aminoasittir. Prolin, sadece balda bulunur ve bunu yapay yollarla dışardan sağlamak mümkün değildir.  Anzer Balı Hacettepe Üniversitesi Tahlil Sonuçlarımıza bakabilirsiniz.

   Anzer Balı tahlil sonuçlarımıza göre Anzer Balımızda 738 mg / Kg Prolin / Proline miktarı Anzer Balımızda Bulunmaktadır. Bu miktar Türk Gıda Kodeksi'nde daha önce 180 mg/kg olan minimum prolin değeri, 2013 yılında 300 mg/kg'a çıkarılmıştır. En kaliteli ballarda prolin değeri 450-500 mg/kg ‘a kadar yükselir. Bizim üretimimiz olan  ballarda prolin oranı 738 mg kadar çıkmıştır. Bizi tercih etmeniz için en büyük sebeplerden biri de bu olmalıdır 

Anzer Balı ürünlerimize Bakmak İster misiniz


Gerçek Anzer Balında Prolin Değeri Anzer Balı Organik Anzer Balı Hakiki Anzer Balı Anzer bal değerleri Anzer bal tahlilleri
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı