Geçmişten Bugüne Anzer Balı

Coğrafi Anzer Balı16 Ocak 2023 , Pazartesi

Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretilen Anzer Balı, birçok hastalığa şifa vermesi ile ünlenmiş olan bir bal türüdür. Anzer Balı’nın üretimi haziran ayının ilk haftasında başlayıp, ağustos ayında biter. İçindeki polen ve enzimlerin zarar görmemesi için soğuk sağım üretilen bu bal, dışarıdan herhangi bir şeker ve katkı maddesi içermemektedir.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Piyasada Anzer Balı’nın çok sayıda taklidi bulunmaktadır. Bundan dolayı kooperatif balı satın alanlara, üstünde kooperatif etiketi ve barkodu olan ürünleri tercih etmeleri gerektiğini ifade etmektedir. Piyasada çok sayıda sahtesi bulunan balın gerçeğini kolaylıkla ayırt etmek için coğrafi işaret bandrolü getirilmektedir.

Sadece Türkiye’de Üretilen Coğrafi İşaretli Anzer Balı

Sadece Anzer Yaylası’nda üretilen bu bal Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün isteği üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret ile tescillenmektedir. Sadece Türkiye’de satışı bulunan coğrafi işaretli Anzer Balı piyasadaki sahtelerinden ayrılmasını sağlamaktadır. Böylece hem gerçek bal üreticileri hem de tüketiciler kazanmaktadır.

Sadece Anzer Yaylası’nda bulunan endemik çiçek türlerinden elde edilen polenlerden üretilmektedir. Dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan çiçek florasına sahip endemik çiçeklerden üretilen Anzer Balı’nın Türkiye’de satışı artık coğrafi işaret tescili ile gerçekleşmektedir. Kara kovanda üretilen bu bal birçok hastalığı önlemesi sebebi ile tercih edilir. Tamamı ile doğal yöntemlerle edilen balın fiyatı; üretildiği kovan tipi, katkı maddesi/şeker içermemesi ve hiçbir yerde bulunmayan endemik çiçek polenlerinden elde edilmesi gibi sebeplerden dolayı farklılık gösterir.

Anzer Balı Bilinmeyen  Tarihi

Anzer Balı’nın keşfi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Doğu Almanya’nın kralı IV. Wilhelm’in hastalanması ile birlikte İngiliz botanikçi Karl Koch’u İstanbul’a Sultan Abdülmecit’in yanına gönderir. Kralın hastalandığını Sultan Abdülmecit’e söyleyen botanikçi Karl Koch, padişah tarafından Rize’nin Anzer Yaylasına gönderilir. Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Anzer Yaylası’na giden İngiliz botanikçi, burada çiçek florasının araştırmasını yapar. Anzer Yaylası’nın çiçek florasını araştıran botanikçi Karl Koch, burada bulunan endemik çiçek türlerinin Avrupa’da dahil olmak üzere hiçbir yerde olmadığını görür. Sultan Abdülmecit’e de bu ballardan bırakan botanikçi, Almanya kralının yanına giderek bu balı götürür. Botanikçi balın kralı iyileştirdiğini keşfettikten sonra, Anzer Balı’na ait bulgularını ve Anzer Yaylası’nda yaptığı keşfi kitabında anlatır. Botanikçi Karl Koch’un yazdığı kitabı okuyan diğer Alman ve İngiliz botanikçilerde Anzer Yaylası’nı keşfe gider. Tarihi geçmişi sebebi ve sağladığı şifa özellikleri ile bilinen balın üretildiği bölgeye yönelik günümüze kadar çok sayıda keşif ve araştırma yapılmaya devam etmektedir. Anzer Balı fiyatı ise balın sahip olduğu değer, üretilen kovan sayısı ve hasadın verimli olmasına bağlı olarak farklı miktarlarda belirlenir.

Anzer Balı Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Anzer Balı üretimi Rize’nin Anzer Yaylası’nda mayıs ayının ilk haftası başlar ve ağustos ayının 2.haftasında sona erer. Anzer Balı’nın üretimi fenni kovanlar ve eski tip kara kovanlar ile gerçekleşmektedir. Her yıl ağustos ayında hasadı yapılan Anzer Balı’nın hasadı yapıldıktan sonra soğuk sağım yapılarak üretim tamamlanmaktadır.

40 °C’nin üstünde yapılan sağımlarda üretimi yapılan endemik çiçek ve polenler zarar göreceği için, soğuk sağım şeklinde üretim yapılmaktadır. Üretimi gerçekleşen fenni ve kara kovanların her birinden ortalama 2-10 kg arasında bal çıkmaktadır. Tarım Bakanlığı’nın yeni yaptığı düzenleme ve Türk Patent Kurumu tarafından sunulan belgeler  ile birlikte coğrafi işaret tescili bulunan Anzer Yaylası’nda üretilen Anzer Balı fiyatı yerel Anzer Balı kooperatifleri tarafından belirlenmektedir. Belirlenen fiyattan ihtiyacınız olan miktarda satın alarak birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz.

Anzer Balını Kimler, Nasıl Tüketmeli?

İçinde bulunan fenolik maddesi sayesinde özel niteliğe sahip olan bal, dikkatli ölçüde tüketilmesi gereken bir besindir. Farklı amaçlar için tüketilen Anzer Balı’nın kullanım özellikleri şu şekildedir:

  1. Yemekten önce bir kaşık bu baldan tüketebilir,
  2. Yemekten sonra bir kaşık bu baldan tüketebilir,
  3. Sabah aç karnına 1 kaşık tüketilebilir,
  4. Çocuklar şifa vermesi amacı ile en fazla 1 kaşık tüketmesi önerilir.
  5. Soğuk algınlığı nedeni ile öksürüğü olan kişiler, her gün önerilen miktarda bu baldan tüketebilir.
  6. Diyabet hastaları Anzer Balı’nı tüketirken miktarına çok dikkat etmesi gerekir.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

Dünyada başka bir yerde bulunmayan ender çiçek polenlerinden elde edilen balın insan sağlığına birçok faydası bulunur. Anzer Yaylası’na özgü çiçek florasından elde edilen Anzer Balı’nın saymakla bitmeyen faydaları vardır.

Sadece Anzer Yaylasında bulunan endemik çiçek türlerinden elde edilen coğrafi işaretli Anzer Balı faydaları için ne yazık ki burada açıklama yapamıyoruz. Birçok faydası bulunan Anzer Balı ile ilgili detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı