Bal ile Hazırlanan Lezzetler

Anzer Balı18 Ağustos 2022 , Perşembe

Bal, arılar tarafından çeşitli çiçeklerden toplanan nektarın arının midesinde bulunan enzimler ile değişmesi sonucunda elde edilir. Nektarın bala dönüşmesinde invertaz isimli enzim etkilidir. Bal oluşturulduktan sonra kovandaki peteklere yerleştirilir. Balın içerisinde fermantasyona engel olmak amacıyla içerisindeki suyun uçurulması işlemi sağlanır. Bal, kovandaki hücrelere aktarıldıktan sonra üzeri mum bir kapakla örtülür. Arıların sağlamış olduğu özel bir havalandırma sayesinde bal sofralarımıza gelen tat ve kıvamına ulaşır.

Balın rengi, tadı, şeker dengesi toplanan nektarlara göre değişiklik gösterir. Farklı çiçeklerden toplanarak üretilen balların kokuları da farklı olur. Çiçeklerde bulunan volatin isimli yağ bala kokusunu verir. Bu yağ çiçeklerde de koku sağlama özelliğine sahiptir.

 ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Balın Özellikleri Nelerdir?

Bal, bal arıları tarafından üretilen bir besindir. Bu besin eski zamanlardan beri insanlar tarafından kullanılır. Çok eski dönemlerden beri baldan daha tatlı ve saf bir yiyecek bulunması mümkün olmamıştır.

  1. Balın bileşiminde meyve şekeri bulunur.
  2. Levüloz bulundurması nedeniyle bal şeker kamışından çok daha tatlı olma özelliğine sahiptir.
  3. Farklı çeşit balların kendilerine özgü tadı ve kokusu bulunur.
  4. Bal yiyecekler arasında en saf madde olarak bilinir.
  5. Bal iyi bir şekilde olgunlaştırıldığında içeriğindeki şeker konsantrasyonu çok yüksek olacaktır. Bu durumda da bakteriler bu madde içerisinde iki saatten daha uzun bir süre yaşamlarını sürdüremezler.

3300 yıllık bir Mısır Kral ailesi mezarında saflığını kaybetmemiş bal bulunmuştur. Balda hile yapılması durumu hızlı bir şekilde anlaşılabilir. Böcek uzmanları arıların balı tam olarak nasıl bu hale getirdiğini çözememiştir.

Balla Yapılan Yemek Tarifleri

Bal eski zamanlardan beri çeşitli tatlılar da kullanılır. Şekere göre daha sağlıklı olması nedeniyle diyetlerde de tercih edilen bir üründür. Ancak çok fazla kilo almamak adına bu yiyeceğin belli miktarlarda kullanılmasına dikkat etmek oldukça önemlidir. Balla yapılan yemek tarifleri çeşitlilik gösterir.

Ballı Kurabiye Nasıl Yapılır?

Ballı kurabiye sağlıklı ve doğal ürünler kullanmayı seven kişiler için en iyi tatlı tarifidir. Bu yöntemle kurabiyelerde şeker yerine bal kullanılır. Bal, şekere göre çok daha sağlıklı bir besin olması nedeniyle özellikle tatlılarda kullanımı tercih edilir. Kurabiyeye bal eklenmesi ile balın kendine has tadı ve kokusu da kurabiyeye geçecektir. Bu sayede oldukça lezzetli kurabiyeler hazırlamak mümkün olur. Bunun yanında bu kurabiyeler misafirler için de sağlıklı ve ideal bir ikram olacaktır.

Ballı Tavuk Nasıl Pişirilir?

Ballı tavuk günümüzde oldukça popüler yemekler arasında yer alır. Ballı lezzetler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Tavuk kızartmasının sosuna bal eklenerek oldukça lezzetli ballık tavuk tarifi yapılabilir. Tatlı ve tuzluyu bir arada seven kişiler için bu lezzet oldukça başarılıdır. Tavuklar önce kızartılır. Ardından ise üzerine bal ile hazırlanmış olan sos ilave edilir. Bu sayede ballı tavuk hazırlanmış olur. Sos hazırlanırken öncelikle tereyağı ile un kavrulur sonrasında isteğe bağlı olarak limon sosu, soya sosu, limon kabukları ve bal sosa eklenir. Sos krema kıvamına geldikten sonra kızartılmış tavuğun üzerine eklenerek servis edilir.

Ballı Elmalı Tatlı Nasıl Yapılır?

Özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat edenler ve diyette olanlar için bal oldukça önemlidir. Enerji sağlaması, tatlı ihtiyacını gidermesi ve sağlıklı olması gibi çeşitli sebeplerle bal pek çok tarifte kullanılır. Doğal bal ve elma ile hazırlanan bu tatlı hem pratik hem de sağlıklıdır. Elma, yulaf ezmesi, badem, bal, tarçın ile hazırlanan tatlı son derece lezzetlidir. Tarçın sevmeyen kişiler ise tarifi kakao ile de deneyebilirler.

Ballı Süt Nasıl Hazırlanır?

Bal denince akla gelen ilk tariflerden biri de ballı süttür. Ballı süt özellikle uyku öncesinde tüketildiğinde kişilerin daha rahat bir şekilde uykuya dalmalarına yardımcı olur. Ballı süt hazırlanırken öncelikle süt ısıtılır. Sütün içerisine istenen miktarda bal eklenir. Kişiler isterlerse bu karışımın içerisine tarçın, karanfil gibi baharatlar da ekleyebilirler. Lezzetli olmasının yanında bağışıklığı güçlendirme özelliği de vardır.

Ballı süt sıcakken tüketildiğinde çok daha lezzetlidir. İçerisine farklı baharatlar konularak da hazırlanabilen bu tarifin günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir. Anason, tarçın ve karanfil ile hazırlanabilen bu tarif farklı baharatlar ile de lezzetli olacaktır.

Ballı Bitki Çayı Nasıl Tüketilir?

Farklı bitki çayları içerisine eklendiğinde son derece lezzetli olması ve çaya tat vermesi nedeniyle bitki çaylarında bal daha çok tercih edilir. Bitki çayları bağışıklığı güçlendirmesi nedeniyle kış aylarında sıklıkla tüketilir. Bunun yanında balla tüketildiğinde hem daha lezzetlidir hem de çok daha faydalı olur. Kış aylarında zencefil, ıhlamur, adaçayı, tarçın, zerdeçal, kuşburnu gibi çeşitli bitkilerin çayı yapılır. Bu çaylara limon, elma, ayva, portakal gibi vitamini bol meyveler de eklenebilir. Demleme işleminden sonra çayın içerisine bal eklenerek oldukça lezzetli bir çay hazırlanmış olur.

Ballı Yulaf Lapası Nasıl Yapılır?

Yulaf lapası günümüzde hem sporcular hem de zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilen bir besindir. Süt ile hazırlanan bu tarifin tek başına çok baskın bir tadı yoktur. Bu nedenle yulaf lapası çeşitli meyveler ve bal ile zenginleştirildiğinde çok daha lezzetli olacaktır.

Coğrafi Anzer Balı sitemizden bu tarifleri yapabilmek için pek çok faydası bulunan anzer balı satın alabilirsiniz. Anzer Yaylası ve Anzer Balı yazımızda Anzer balı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ?  


Anzer Balı Anzer Balı içecek Anzer balı Anzer honey hakiki anzer balı Anzer Kestane bali Rize Bal satışı Hakiki anzer bali Anzer Balı fiyat
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı