Arıcılık ve Anzer Balı

Anzer Balı13 Eylül 2022 , Salı

İnsanoğlunun en eski ve zahmetli mesleklerinden biri olup arıların soyunun tükenmesi tehlikesi üzerine yapılması için devlet desteğinin arttığı arıcılıkta son yıllarda girişimci sayısı da oldukça artmıştır. Arıcılığa başlamak isteyenlerin öğrenmesi gereken genel bilgiler ve teorik bilgiler bulunsa da yeni girişimciler çoğunlukla kulaktan duyma bilgiler ile arıcılığa başlayıp sonu hüsran şekilde bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Emeklerin karşılığının alındığı bir arıcılık faaliyetinde arıcı kendi sürekli olarak geliştirmeli ve her sorunu önceden düşünüp çözüm yolu üretmiş olmalıdır. Planlı ve sabırlı bir üretim planıyla arıcılar Anzer balı gibi dünyada popülerliğini her geçen gün arttıran balların üretimini arttırabilirler.

 

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Arıcılıkta Bilinmesi Gerekenler

Arıcılıkta yüksek verim alabilmek için bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Arıcılığa başlamadan önce internet üzerinden ya da arıcılık kurslarından teorik bilgileri öğrenmesi gerekmektedir.
 2. Herkesin dediği kulaktan bilgilere inanmak yerine uzun yıllar arıcılık yapmış kişilerin deneyimlerini dinlemek ve onların yanında pratik yapmak en doğru fikirdir.
 3. Eski yöntem ve alet edevatlar yerine modern yöntem ve alet edevatlar kullanılmalıdır.
 4. Arıcılığa başlamak isteyen hangi arının erkek, ana ya da dişi arı olduğunu bilmelidir.
 5. Kovanın açılması ve çerçevelerin nasıl kontrol edildiğini bilinmesi gerekmektedir.
 6. Çerçevedeki hücrelerin hangisinde yavru hangisinde bal ve polen olduğunu anlamayabilmelidir.
 7. Arıcı araştırmacı olmalıdır. Araştırmalar üzerine sürekli kendini geliştirerek kovanına en uygun müdahaleleri yapmalıdır.
 8. Arı hastalıkları öğrenilerek bulaşıcı hastalıklarla nasıl mücadele edilebileceği bilinmesi gerekmektedir.
 9. Arıları yetiştirdiğiniz bölgedeki nektar ve çiçek çeşitliliğine bağlı olarak bal üretimi artmak ve azalmaktadır. Rize’deki nektar ve çiçek çeşitliliğine bağlı olarak coğrafi işaretli Anzer Balı üretilmektedir.

 

 

Arıcılığa Kaç Kovanla Başlanmalıdır?

Arıcılığa başlamadan önce kişi yaşadığı çevrenin özelliklerini gözden geçirerek çevreye en uygun arı ırkını öğrenmelidir. Çevre özelliklerine bağlı olarak farklı bal üretimleri gerçekleşmektedir. Bu konuda en güzel örnek Rize’de yetişen Anzer Balı olarak bilinmektedir. Çevreye uyum sağlayabilecek arı ırkının bulunması üzerine sıra kovan sayısına gelmektedir. Arıcılığa 3 kovanla başlanmalıdır. Kovanın içindeki arı nüfusunu oğul arıları yakalayarak arttırabilirsiniz ya da oğul arı bulunan kovayı satın alabilirsiniz. Arıcılar tarafından tavsiye edilen ise güçlü ve anası genç bir kovanı satın olarak arı nüfusunu arttırmaktır. Arı satın alma da da belirli kriterler bulunmaktadır. En doğru kovanı satın almak için tecrübeli bir arıcıdan yardım almanız en iyisi olacaktır.

Kovanı oluşturmanızın ardından arılarınızı tanımaya başlamalısınız. Tanıma konusunda kastedilen arıların neye kızdığıdır. Arılarınızın neyin kızdırdığınızı öğrenerek çeşitli önlemler alabilirsiniz. Arılarınızı tanımanın ardından kovanda ne gibi problemler oluşabileceği ve bu problemlerin hangi yöntemlerle önlenebileceği öğrenilmelidir.

Arıları beslenme ve diğer dönemlerinde hasat etmelisiniz. Havaların soğumaya başladığı zamanlar arılığı kışlatma pozisyonuna getirmelisiniz. Hasat ve kışlatma dönemlerini arıcılık takviminden öğrenerek başaralı bal üretimini sağlayabilirsiniz. Doğal yollardan başarılı bir şekilde elde ettiğiniz balları satışa sunarak kazanç elde edebilirsiniz. Rize’de üretilen Anzer Balı hakkında üretici ve tüketicilerin en çok sorduğu soruların başında Anzer Balı fiyatı gelmektedir. Her arıcı emeklerini karşılayabilecek şekilde ücretlendirme yapmaktadır.

 

Anzer Balı Üretimi Nasıldır?

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan Anzer Balı nedir?

Anzer balı, Rize’nin eşsiz doğasının bir parçası olan Anzer yaylasında 500 farklı çiçekten beslenen arının ürettiği baldır. Anzer balını Coğrafi işaretli Anzer balı yapan en büyük etken Anzer yaylasında bulunan 500 farklı çiçeğin florasını bulundurması ve sadece burada üretilmesidir. Bir balın Anzer balı olup olmadığı, üniversitelerin laboratuvarlarında içinde Anzer florasının  bulunup bulunmadığı incelenerek tespit edilmektedir.

Ününü dünyaya duyurmuş Anzer Balı nasıl üretilir?

Anzer balı, Anzer yaylasının haziran ayında kardelen çiçekleriyle dolmasıyla üretilmeye başlanmaktadır. Haziran ayında başlayan bal sağımı ağustos ayında son bulmaktadır. Kısa süren bal sağım dönemi dışında arılara başka bir müdahale yapılmadığından dolayı bazı yıllar Anzer Balı üretimi oldukça az olabilmektedir. 

Üretimi tamamıyla doğal yollardan olan içerisinde şeker vb. gibi doğal olmayan hiçbir madde içermeyen Anzer Balı fiyatı her dönem değişmektedir. Fiyat değişimi arıcıların dönem içerisinde tahmini bal üretim planlaması ve dönem içinde yaşanan biyolojik olaylara bağlı olarak gerçekleşmektedir. 2022 – 2023 yıllarında Anzer balı fiyatı kilosu 2 bin TL olarak belirlenmiştir.

Anzer Balına her geçen gün artan ilgiyle beraber Anzer Ballıköy Kalkınma Kooperatifi Anzer Balı üretime teşviki arttırmak ve üretimin artması için diğer her türlü gelişmelerin önünü açacaklarını duyurmuştur.

Anzer Balına Değerini Veren Anzer Poleni

Anzer balına değerini veren asıl madde Anzer polenidir. Anzer poleninin birçok faydasının bulunması üzerine Anzer balına olan ilgi kadar Anzer polenine de ilginin artmıştır. Anzer poleni değeri 2 bin 200 TL olarak satışa sunulmuştur. Anzer balı ve poleni satın alırken coğrafi işaretine dikkat edilmelidir.

Bal Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bal tüketiminin önemi olduğu için bal her evde bulunması gereken bir yiyecektir ancak bal alımında da dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bal alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 1. Markası bulunan balları alınız. Açıkta satılan ballarda içeriğini tadına bakarak emin olamazsınız bu şekilde de herhangi bir sorundaki problemi siz üstlenmiş olursunuz. Ancak markalı bal alımında balı ambalajlayan firma üstlenmiş olur.
 2. Marka sorgulaması yapın. Balını aldığınız marka hakkında bilgi edininiz.
 3. Petek bal yerine süzme bal alın.
 4. Aldığınız balın etiketini inceleyiniz. Satışa konulan bal Türk Gıda Koteksi Bal Tebliği’ne uymak zorundadır. Özel üretimi olan Anzer Balı gibi coğrafi işareti bulunan yiyeceklerde de coğrafi işareti kontrol ediniz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balcı Arıcılık ve Anzer Balı Yeni Sezon Anzer Balı Anzer balı Anzer honey hakiki anzer balı anzer Kestane bali Rize Bal satışı Hakiki anzer bali Anzer Balı fiyat
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı