Anzer Balı

Anzer Balı5 Ocak 2023 , Perşembe

Anzer Balı

Anzer Balı Rize Anzer Yaylası Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayla Anzer Balı ismiyle Anzer resmi ismiyle ballıköy ile adlandırılır Anzer yaylasının mikro iklimine özgü endemik tür çiçek bitki çeşitliliğinden Altın Arı sadece üretetbildiği bir bal türüdür.

 Bu bitki habitatı yaylanınn doğal olarak korunması çiçek ve bitkilerin yağış ve toprak özelliğiyle ilgli farklı bir aromaya sahip olması burada yetişen Kafkas Arılarının (Altın Arı) yüksek rakıma ve rüzğara dayanıklı olarak gelişmesini sağlamıştır. Haliyle buradan elde edilen tüm ballar Anzer Yaylasına ait mikro iklime has bir özelik taşımaktadır. Bu nedenle bölge ismini alan Anzer Balı bu yöreye özgüdür bu nedenle de Anzer Bal RİZE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ  02.12.2019 676  Başvurusyla Türk patent kurumundan  Coğrafi Etiket  Almıştır . 

Anzer Balı İlk çiçeklenme dönemi kar altında kalan bitkilerin yeşerme müjdecisi Kardelen Çiçeğiyle başlamaktadır. Ardından kar örtüsünü kaybeden toprak sulanmış ve güçlenmiş olarak bitkilerin hızla büyüyerek çiçeklenmesiyle 500 farklı bitki çiçeğinin arasında dans edercesine geçen bir süreçte hiç bir katkı ve müdahalede bulunmadan arıların bal özü yapmalaryla devam eder. Ağustos ayı sonunda Anzer Balı kovanlardan Anzer Balcı arıcıları toplanmaya başlar.

Neden Anzer Balı Tercih Ediliyor 

Bölge iklimi nedeniyle yetişen bölgeye özgü bitkilerin polenlerinden elde edilen Anzer Balı içeriği bitki özleri nedeniyle tercih ediliyor . Diğer bir tercih nedeni ise Anzer Balının tadının çiçek aromasından kaynaklanan kendine özgü keskin bir tatlılığı olmayan aromasıdır.

Anzer balının şifa özeliklerinin de olduğuna inanilıyor. Anzer Balını normal arılar üretemiyor sadece Kaskas Arısı türü arılar bu özel aromayı üretmekteler. 

  Anzer balı üreticileri nesli tükenmeye yüz tutmuş soğuğa dayanıklı Kafkas Arılarının nesillerinin tükenmemesini sağlamaktadır. Kafkas Arısının diğer bir tür adı ise Altın Arıdır Aldığınız her bal Kaskas Arısı türünün de devamlılığını sağlamaktadır. Bu nedenle Anzer Balı tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ederiz . 

Coğrafi Etiketli Anzer Balı

  Anzer balı Rize'nin Anzer Yaylasının bitki habitatı canlı türü çeşitliliğinin bir sonucu olarak bu bölgeye özgü nitelikleri sağlayan bir bal türüdür. Bu nedenle Anzer Balı Coğrafi etiket kazanması için Rize Tarım İl ve Orman Müdürlüğü'nün patent çalışmaları ardından google coğrafi etiket kapsamına da girmiştir. Böylece dünyadaki tüm kullanıcıların erişebildiği portallarda yayınlanarak Anzer Balının bilinirliği artmıştır.Bu nedenle sınırlı üretim Anzer Balı çok kısa sürede stokları tüketilmektedir.

Anzer Balı Ön Sipariş

   Anzer Balı çok üretilemeyen sınırlı stokları olan bir baldır Anzer Balı Coğrafi etiket alması sonucu dünyanın her noktasından sipariş gelmekte üretilen Anzer Balı kısa sürede tükenmektedir. Bu nedenle Anzer Balı Siparişleriniz sıraya alınmakta bazen de stokların tükenmesi durumunda bir sonraki hasat zamanı beklenerek siparişler ulaştırılmaktadır. 

Müşterilerimiz bazen stokların tükendiğini ve siparişlerin geciktiğinden şikayetçi olabiliyorlar . Müşterilerimize Anzer Balının size satışa hazır olması için gerekli belge ve evrak sürecini de açıklamayı uygun gördük Sıradaki başlığımız bal toplanmasının ardından satışa hazır hale geliş basamaklarını anlatıyoruz bu basamakların balım sağımı sonrası satış için kanuni basamaklardır.

Anzer Balı Satışa  Hazırlık Basamakları ve Süreç

    Anzer Balı Ağustos ayı içerisinde kovanlardan toplanarak sağıma başlanır .Sağım sonrası analiz süreçleri başlar ürünün gerçek Anzer Balı olup olmadığı Anzer Balının kendine has niteliklerini taşıyıp taşımadığı incelenir Hacettepe Üniversitesinde  anzer florasına uygun çiçek çeşidi polen sayısı incelenir.  Hacettepe Üniversitesi Anzer Balı uygunluk raporu alınan Anzer Balları için Rize Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'ne 2. bir tahlile gönderiliyor. Anzer Balının bu yolculuğu son aşamasında  Rize İli Arı Yetiştiricileri Birliği Bal Dolum Yeri'ne gidiyor burada Anzer Balı etiketimizin olduğu kavanozlara Dolum işlemi yapılıyor . 

Anzer Balı Sipariş Ettim Ne Zaman Gelir

  Hasat sürecini tamamlamış bal sağımı yapılmış Anzer Balının Tahlil ve Dolum işlemlerinin bitmesinin ardından Ekim Son Haftası Kasım ayının ilk haftası Anzer Balının gönderimi başlar ama burada şöyle bir yanılgıya düşemek gerekmektedir. Ekim Kasım ayı öncesi ön sipariş veren müşterilerimizin gönderimi sipariş önceliği sipariş tarihine göre yapılmaktadır. Eger sitemizden sipariş verdiyeseniz elimizde stoğumuzda Anzer Balımız vardır ve size ulaşır . Stok bittikten sonra siparişiniz olursa sitemizde ürün alırken "Ön Sipariş" Verdiğinize dair bilgilendirici yazı bulunur.  Gene de emin olmak isteyen müşterilerimiz için Telefon Numaramızla merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz. Herkese yardımcı olmaya bilgi vermeye hazırız.

 Anzer Balı Ürünlerimiz

 

  1. Anzer Balı
  2. Anzer Balı Propolis
  3. Anzer Balı Arı Sütü
  4. Anzer Balı Polen

Anzer Bal Evi Sitemizi ziyaret etmişmiydiniz ? 

Google Haritalardan yorumlarımıza bakmak ister misiniz ? 

 


Anzer Balcı Anzer Balı Satış anzer balı Anzer balı faydaları Anzer Polen 100 Gr 2022 Anzer Balı 250Gr Anzer balı Anzer balı propolis Kafkas Arısı Propolis Propolis Satışı Propolis Fiyatları Anzer Bal Kilo fiyatı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı