Anzer Balı, Yaylası ve Özellikleri

Coğrafi Anzer Balı22 Eylül 2022 , Perşembe

Anzer yaylasında üretilen ve sadece bu bölgeye ait olan Anzer Balı, 2021 yılından bu yana coğrafi işaretli ürünler listesinde yer alır. Anzer Balı oluşum ve hazırlanma süreci genel olarak özel bir şekilde tamamlanır.

Anzer Balı günümüzde etkili doğal ürünler listelerinde yer alır. Özellikle de son dönemlerde daha çok dikkat çeken Anzer yaylasına ait bal ürünlerine ilgi oldukça yoğundur. Genel olarak Anzer yaylasının coğrafyası; kendi alanlarında bal türlerini de etkilemiştir. Bu yüzden de günümüzde değerli bal ürünleri arasında mutlaka Anzer yaylasına ait olan Anzer balı ve diğer bal ürünleri türü de yer alır.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Son dönemlerde yaşanılan pandemi süreci sağlıklı ve doğal beslenmeyi oldukça etkilemiştir. Pandeminin etkileri sebebiyle şifa olarak Anzer yaylasına ait bu balın dikkat çekmesi de söz konusudur. Birçok tercih sebebi mevcutken ayrıca özellikle de balın kendisine has olan lezzeti ve kıvamı sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Anzer Balı Faydaları Nelerdir?

Günümüzde genel sağlığa dikkat etmek için sıklıkla coğrafi işaretli Anzer Balı tüketimleri önerilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Anzer yaylasına ait olan balların faydaları oldukça fazladır.

Sağlık Bakanlığı tarafınca yayınlanan genelge ile balın faydalarının internet sitelerinde yayınlanması yasaklanmıştır. Bu nedenle burada sizinle paylaşamayacağımız birçok faydası bulunan Anzer Balı Faydası için bize ulaşabilirsiniz.

Anzer yaylasına ait olan balın genel faydaları saymakla bitmez. Hem doğal hem de etkili olması ise sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Fakat bu balları satın alırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Gerçek Anzer yaylasına ait olan Gerçek Anzer Balı türü bu faydaları sunmaktadır. Organik olmayan, sahte, katkılı ve sağlıksız bal türleri ile satın alma sürecinde karıştırılmaması önerilir.

Anzer Balı Tüketim Süreci

Genel olarak bakıldığında Anzer yaylasına ait olan bal türü dünyaca tanınmış organik ürünler arasında yer alır. Özellikle de coğrafi işaretli Anzer Balı olması ile balın dünya genelinde popülerliği de artmıştır. Uzmanlara göre düzenli olarak Anzer yaylasına ait balın tüketimleri insanların genel sağlığını olumlu olarak etkilemektedir. Fakat balın tüketim sürecine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Aksi bir durumun yaşanmaması için balın tüketim sürecinin özenli olması gereklidir.

Uzmanlara göre normal sağlıklı bir birey için bu baldan günlük bir yemek kaşığı yemek yeterlidir, çünkü Anzer yaylasına ait olan bu balın etkileri oldukça güçlüdür. En ufak bir aşırı miktar bazen vücutta farklı sonuçlar oluşturmaktadır. Balın tüketim süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında bal tüketiminin uzman kontrolleri altında olması gelmektedir. Özellikle de balın yoğun miktarda şeker içermesi kontrollü tüketimlerin oluşması için güçlü bir nedendir. Anzer yaylasına ait olan balın sağlıklı tüketimleri için mutlaka uzman kontrolünün olması şarttır.

Anzer Yaylasının Özellikleri

Genel olarak Rize şehri hem organik ürünleri hem de doğa güzellikleri ile dikkatleri üstüne çekmektedir. Son dönemlerde ise Rize şehri; Anzer Balı ile de dikkatleri üstüne çekmeye başlamıştır. Rize şehrinin İkizdere ilçesinde yer alan Anzer yaylası; bal üretiminde oldukça ideal ve özel bir yerdir.

Anzer yaylasında, balın oluşumu için gerekli olan çiçeklerin pek çoğu yer alır. Ayrıca yaylanın yüksek olması da balın oluşum sürecini olumlu olarak etkiler. Fakat Anzer Ballarının en temel özelliği Anzer yaylasının genel konumu ve sadece bu yaylaya ait çiçek florasından gelmektedir.

Anzer Balının Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Anzer Ballarının faydaları saymakla bitmez; fakat yanlış tüketim sonucunda zararları da oluşabiliyor. İnsan vücudu genel olarak Anzer yaylasına ait olan bu balın yanlış kullanılmasına farklı tepkiler vermektedir. Genel olarak görülen Anzer yaylasına ait olan balın zararları listesinde şunlar yer alır;

  1. Bebeklerin vücut yapıları narindir. Bu yüzden de 18 aylık olmayan bebeklerde Anzer Ballarının kontrollü kullanılması lazım.
  2. Gereksiz aşırı tüketim sonucu olarak mide hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.
  3. Yatalak olan hastaların doktor kontrolünde Anzer Balı tüketmesi gerekir.
  4. Bir yemek kaşığı fazlası kullanımlarında zehirlenmeler, tutulmalar yaşanabilir.
  5. Polene alerjisi olanlar hekim kontrolünde kullanmadıkları takdirde alerjileri azabilir.
  6. Aşırı ve bilinçsiz tüketimde kusma durumları yaşanabilir.

Yemek Çeşitlerinde Anzer Balı Kullanılmalı Mıdır?

Günümüzde yemek çeşitlerinde farklı organik ürünlerin kullanımları yaygınlaştı. Uzmanlar tarafından genel olarak yemek çeşitleri içinde Anzer Ballarının tüketimleri uygun olmaz. Çünkü Anzer Balının etkisi çok kuvvetlidir ve şifa kaynağı olan bu balın, en az 80-90 adeti endemik olmak üzere 4-5 bin adet çiçekten üretildiği bilinmektedir. Bu yüzden de tek başına tüketilmesi önerilir. Son dönemlerde tatlı çeşitlerinde bal kullanımları oldukça yoğunlaştı. Fakat tatlı çeşitlerinde tercih edilen balın; Anzer yaylasında yetişen bal olmaması önerilir.

Özel olarak üretildiği için de günden güne Anzer Balı fiyatı değişmektedir ve bu yüzden ekonomik olarak da bu balın yemeklerde kullanılması doğru olmayacaktır.

Anzer Balı Ücretleri

Anzer Balların kullanımları ya da etkileri kadar günümüzde fiyatları da dikkat çekmektedir. Anzer Balı fiyatı günümüzde diğer bal çeşitlerine göre daha yüksektir.

Özel üretim süreci fiyatları genel olarak direk etkiler. Fakat pek çok kişi için Anzer Balının yüksek fiyatlı olması tercih edilmemesini sağlamaz. Çünkü Anzer Balının etkileri sağlıklı yaşam için oldukça güçlüdür.,

Anzer Balı 2022 yılında 1Kg’ı fiyatı 2.000,00 TL olarak belirlenmiş olup, coğrafi işareti olmayan ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı Anzer Yaylası
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı