Sıvı Propolis sıvı Propolis Faydaları Propolis Hakkında

Coğrafi Anzer Balı Sıvı Propolis31 Ekim 2022 , Pazartesi

Propolis, arıların doğada çeşitli ağaçlardan aldıkları reçine tarzı özleri, vücutlarında bulunan öz salgıları ile karıştırarak elde ettikleri maddedir. Propolis insanlar için oldukça yararlıdır, öyle ki eski Yunan döneminde ilaç olarak kullanılmıştır ve adını da o dönemden almış "Şehri Koruyan" anlamı taşımaktadır. Propolisin iki formu bulunur; katı propolis ve sıvı propolis. Sıvı propolis kullanım açısından daha kolay ve pratiktir.

Sıvı Propolis Nedir?

Arılar yüz yıllardır insanlığa birçok ürün hediye etmiştir, bunlardan biri olan propolis aslında arıların kendi kovan ve temizliklerinde kullandıkları bir maddedir. Arılar çeşitli ve özellikle iğne yapraklı ağaçların, gövde, dal ve dökülen yapraklarından topladıkları akışkan özü, kendi vücutlarında salgıladıkları maddeler ile karıştırıp propolisi elde etmektedirler. Arılar propolisi kovan temizliği ve bal mumu yapımı aşamasında kullanırlar. İnsanlar propolisi bu formda tüketemezler. İnsanların tüketebileceği forma gelmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekir.

 

Sıvı Propolis Nasıl Üretilir?

Propolisin insanlar tarafından tüketilebilmesi için işlem görmesi gerekir. Yıllar içinde gelişen gıda teknolojisi ile propolisin sıvı olarak tüketilebilmesi adına laboratuvarlarda çeşitli işlemler geliştirilmiştir. Sıvı hale getirilen propolis genellikle damla olarak kullanılmakta ve 20-50 damla aralığında şişelerde üretilmektedir. İçeriğinde polifenoller, terpenoidler, mineraller ve birçok aminoasit barındıran sıvı propolis kullanım açısından gayet pratiktir.

 

Sıvı Propolis Nerede Üretilir?

Propolisin üretilmesi için gerekli olan tüm şartlar aslında arıcılık ve bal üretimi için gerekli şartlar ile aynıdır. Arıcılığın ve bal üretiminin yapıldığı her alanda propolis ham maddesi de üretilebilir. Bal ve bal ürünlerinde olduğu gibi propolis ürününde de kaliteyi ve saflığı, arıların yaşadığı ortam belirler. Arıların ürettiği Anzer Balı ile dünyaya ün salmış, çeşitli bilim adamları tarafından yüz yıllarca incelenmiş, padişahlara özel bal ürünlerinin tahsis edildiği 2500 rakımda bulunan Anzer Yaylasında, diğer tüm bal ürünleri gibi propolis ürününün de kalitesi en yüksek hali üretilir.

 

Sıvı Propolisi Kim Üretir?

Sıvı propolisin üretildiği bölgenin propolis kalitesine olan etkisinden bahsettiğimiz gibi, bu ürünün tecrübeli ve hijyenik üreticilerden alınması gerektiğinin de özellikle altını çizmeliyiz. Etkileri ile dikkat çeken, kullanımı kolay, insan sağlığı üzerinde birçok faydası olan sıvı propolis ürünü, diğer bal ürünleri gibi Anzer Balevi güvencesi ile yıllardır üretilmekte ve satılmaktadır. Sıvı propolis ürünü doğadan temin aşamasından son kullanıcının eline geçene kadar olan tüm üretim aşamasına kadar yıllardır tecrübe ile bu sektörde var olan Anzer Balevi güvencesindedir. Tüm bal ürünleri gibi sağlığımızda rol oynayan sıvı propolis ürünü de kaliteli, orijinal ve gerçek olarak temin edilmeli, tüketilmelidir.

 

Sıvı Propolis Neden Tüketilmeli?

Sıvı propolis neden tüketilmeli diye sorduğumuzda aklımıza ilk gelen şey doğal olarak insan sağlığına olan faydalarıdır. Kullanım açısından pratik olmasından bahsettiğimiz sıvı propolis formundaki ürünler içeriğinde insan bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklara karşı direnç sağlayan birçok besin ve aminoasit bulundurur. Bunların başında;

 

  • Polifenol
  • Steroid
  • Kalkon
  • B1-B2 Vitamini
  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Sodyum
  • Potasyum

 

Gibi insanların yaşam kalitesi ve sağlığı açısından oldukça önemli maddeler bulunur.

Ayrıca propolis ürünü geçmiş tarihlerde çeşitli kanser, deri hastalıkları, ağız içi yaraları ve mevsimsel hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Sağlığımız açısından etkileri şüphesiz göz ardı edilemez olan, pratik kullanımı ile ilgi çeken sıvı propolis ürünü bir ilaç değildir ama kullanmadan önce mutlaka bir rahatsızlığınız olup olmadığı kontrol edilmeli, bebeklerde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Tüm yetişkin ve çocuklarda, bilinen bir rahatsızlıkları yok ise günlük kullanabilir.

Sıvı Propolis Nasıl Kullanılır?

Sıvı propolisin pratik ve günlük kullanıma uygun üretildiğinden bahsetmiştik. Peki sıvı propolisi nasıl kullanabiliriz? Sıvı propolisi en yaygın kullanım alanı olan bal ile tüketebilir, 1 yemek kaşığı bala 1-2 damla damlatabiliriz. Sıvı propolis aynı zamanda alkol içermeyen tüm sıvılar ile 1-2 damla 1 günde olacak şekilde kullanılabilirken, direk ağız yolu ile de 1-2 damla alınabilir.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ?  


Propolis Anzer polen Anzer Balı propolis Kafkas arısı propolis Propolis Satışı Propolis Fiyatları Anzer Balı Sağlık Anzer Balı faydaları
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı