Sağlıklı Yaşam İçin Anzer Balı

Coğrafi Anzer Balı12 Ekim 2022 , Çarşamba

Sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeninize mutlaka balı da eklemelisiniz. Bal tatlılığı, enerjisi ve potansiyel sağlık yararları için kullanılan doğal bir bileşendir. Esas olarak insan tüketimi için (aynı zamanda bazı kozmetiklerde) ya saf bal olarak ya da tatlılar, tahıllar ve meyve suları gibi diğer gıda ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Botanik kökenine göre yüzlerce farklı bal çeşidi vardır. Anzer balı bal çeşitleri arasında en özel ve faydalı olanlardan biridir. Bal, içerdiği antioksidanlar ve propolis gibi faydalı bileşikler sayesinde çeşitli potansiyel sağlık yararları sunar.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Farklı Bal Türleri

Dünya çapında 300'den fazla farklı bal türü vardır. Arıların nektar topladığı bitki kaynağına bağlı olarak renk, aroma ve lezzet bakımından farklılık gösterirler. En iyi bilinen bal türlerinden birisi ülkemizde Karadeniz bölgesinde Rize İli Anzer Yaylasında yüz yıllardır üretilen ve padişahların balı olarak bilinen Anzer balıdır.

Bal genel olarak ham ve işlenmiş bal olarak sınıflandırılabilir. Bal, kovandan çıkarıldığında, genellikle bal mumu ve bal olmayan diğer parçacıkları çıkarmak için süzülür. Daha sonra, süpermarketlerde en yaygın olarak bulunan form olan işlenmiş bal olarak mevcut olmak üzere daha fazla ısıtılabilen ve şişelenebilen ham bal formunda bulunur. Isıtma ve şişeleme işlemi, potansiyel patojenleri değil, aynı zamanda ham balda bulunan vitaminleri ve antioksidanları da ortadan kaldırır. Sizde işlenmiş ve çoğu besin değeri kaybedilmiş ballar yerine Coğrafi Anzer Balı sitemizden tamamen doğal ve bütün besin değerleri korunmuş doğal Anzer balınızı sipariş edebilirsiniz.

Balın Sağlığınız İçin Faydaları

Balın potansiyel sağlık yararları vardır ve birçok ev ilaçları ve alternatif tıp tedavilerinde rol oynar. Bal, bazı besin maddelerini içermektedir, fakat çoğu insan önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olabilmesi için yeterince bal tüketmemektedir. Balın sayısız çeşitte türleri vardır. Bu türler balın kokusuna, rengine, tadına, yapıldığı çiçek türüne göre değişebilmektedir. Balın alternatif tıpta bir dizi sağlık yararları da mevcuttur. Coğrafi Anzer Balı sitemizden online sipariş sayesinde evinizden çıkmadan bu özelliklerde balınızı sipariş edebilirsiniz.

Bknz: Anzer Balı Faydaları

İşte Anzer balının 7 eşsiz sağlık faydası:

  • Anzer balı çeşitli yapı maddeleri içerir.
  • Antioksidanlar açısından oldukça zengindir.
  • Kan şekeri seviyeleri için normal şekerden daha iyidir.
  • Kalp sağlığınızı destekleyebilir.
  • Yanık ve yara iyileşmesine destek olabilir.
  • Çocuklarda öksürüğü geçirmeye yardımcı olabilir.
  • Diyetinize eklemesi düşük kalorisi nedeni ile oldukça kolaydır.

Tüm bu maddeler, genel bilgiler olmakla beraber, doğruluğu kanıtlanmış ya da kesin bilgiler değildir. Anzer Balı bir ilaç değil ve şeker hastalığı başta olmak üzere rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor tavsiyesi ile bu tarz ürünleri kullanması oldukça önemlidir.

Ham bal, tarih boyunca bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yara tedavileri için ham bal kullanılmaktadır. Bu sağlık faydaları yüksek oranla, ham ve pastörize edilmemiş bala özgü faydalardır.

Marketlerde bulduğunuz balların çoğu pastörize edilmiştir. Yüksek ısı istenmeyen mayayı öldürür, rengi ve dokuyu iyileştirebilir, her türlü kristalleşmeyi ortadan kaldırabilir ve raf ömrünü uzatabilir. Bununla birlikte, faydalı besinlerin çoğu da bu süreçte yok edilir. Bu nedenle tamamen doğal ve faydalı besinlerin yok edilmediği Coğrafi Anzer Balı tüketmeniz sizin sağlığınız adına çok daha faydalı olacaktır. Anzer balı fiyatları için 2022 Yeni Sezon Anzer Balı Fiyatı yazımızı okuyabilir ve hemen ön sipariş verebilirsiniz.

Ön sipariş vermeniz Karadeniz Bölgesinde üretilen Anzer Balı için çok önemlidir çünkü unutmayın ki sınırlı sayıda üretilen Anzer balı, çok özel ve her yıl sınırlı sayıda çıkan bir bal türüdür. Sınırlı bir üretimi olduğu için, ve Karadeniz Bölgesinde bal üretimi zor koşullarda yapıldığından her an ulaşmak diğer ballar gibi kolay ve mümkün olmayacaktır. Bu özel balın zengin besin değerleri için sizde vakit kaybetmeden Anzer balınızı hemen ayırtın!

Karadeniz Bölgesinde Arıcılık ve Bal

Türkiye 4,3 milyonu aşan kovan ile büyük bir arıcılık potansiyeline sahiptir. Türkiye bal üretiminin %27,48'ine Karadeniz bölgesi sahiptir. Karadeniz bölgesinde arıcılık ve bal üretimi alanları, Türkiye’de en kaliteli bal üretim bölgelerindendir. Karadeniz illerini küme analizi ile gruplandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Karadeniz bölgesindeki arıcılık işletmesi sayısı, toplam koloni sayısı (geleneksel ve modern), bal üretimi ve 2016-2020 yılları arasında Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) toplanan balmumu üretim verileri kullanılmıştır.

Analiz sonucunda Karadeniz bölgesi illeri koloni sayılarına ve üretimlerine göre üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup; Amasya, Gümüşhane, Bayburt, Tokat, Düzce, Bolu, Karabük illeri ve Zonguldak, Çorum, Sinop illeri. İkinci grup; Artvin, Kastamonu, Samsun, Bartın, Giresun, Trabzon, Rize illeri. Üçüncü grupta yer alan tek il ise Ordu oldu.

Arıcılık uygulamaları açısından gelişmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi, özellikle apiterapi, sağlık, kozmetik ve yenilebilir ürünler açısından ürün türleri açısından benzer olan illerin gruplanarak belirli ürünlerde uzmanlaşmasına olanak sağlayabilir. Bu grupların belirlenmesi, eğitim ve yayım programlarının daha organize bir şekilde yürütülmesini de sağlayabilir. Böylece sürdürülebilir ve ekonomik üretim sağlanarak ülke ekonomisine katkının artacağı düşünülmektedir.

Bal ve diğer arıcılık ürünleri Türkiye'de hem üretim düzeyinde hem de katma değerde önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde arıcılık ve bal ürünleri sektörü için kümelenme oluşumunu daha etkin bir pazar çerçevesi geliştirmek için değerlendirdik. Kümemizde kümenin bir merkezi ve üç kutbu bulunmaktadır: Merkezde arıcılar ve borsa, kutuplarda tedarik sağlayıcılar, hizmet sağlayıcılar ve kurumsal destek bulunmaktadır. Kümenin merkezi bileşeni, Karadeniz Bölgesi'ndeki üreticilerin önemli bir bölümünü oluşturan küçük aile işletmeleridir. Kümenin diğer merkezi kısmı; döviz piyasasının etkin fiyat oluşumunu teşvik etmesi beklenmektedir. Tedarik sağlayıcıların paydaşları, girdi sağlayıcıları ve gıda işleme ve yan ürün şirketleridir. Kümenin ikinci kutbunu ise finansal kurum ve hizmetler, pazarlama hizmetleri ve turizm sektörü oluşturmaktadır.

Kurumsal destek mekanizmaları kümenin son kutbu olup, kamu ve özel destekten oluşmaktadır.

Ordu ili bir seferde üç kovan sayısıyla (305 toplam 353 koloni ve yüzde 45'i), bal üretimi (8094 ton ve yüzde 64) ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde balmumu üretimi (533 kilo ve yüzde 66) Karadeniz bölgesinde arıcılık ve bal üretiminde başı çeken bölgeler arasındadır.

Bunu sırasıyla Giresun, Samsun ve Trabzon illeri izlemektedir. Tam zamanlı arıcılar bölgedeki toplamın yüzde 34,07'sini oluşturmaktadır. Arıcıların %61’i ise göçmen arıcılardır. Arıcılar için ele alınması gereken başlıca problemler arasında ağırlıklı olarak krediler (düşük faiz) yer almaktadır. Bunun yanı sıra arı kovanı yerleri için kısıtlamalar gibi faktörler arasındadır. Arıcılık, kraliçe arı kalitesi ve organizasyonel sorunları temin etmek kiralama ücretleri ve pazarlama gibi sorunlarla da mücadele etmektedir. Buna rağmen bölgenin tüm arıcıları (yüzde 99,28) işlerinden memnun. Arıcılığın daha fazla gelişeceğini umuyorlar.

Anzer Balı

Karadeniz bölgesinde arıcılık ve bal dediğimizde aklımıza gelen farklı bir çeşit bal ise, Anzer balıdır. Coğrafi Anzer Balı, 2021 yılında Türk Patent Kurumu tarafından coğrafi işaret almış ve cografianzerbali.com gibi siteler üzerinden resmi satış ile patentli şekilde satılmaktadır.

Anzer Balı Rize'nin İkizdere ilçesinde Anzer Yaylasında üretilen ve dünyada emsali olmayan kır çiçeklerini kapsayan flora ile ünlenen bir baldır. İngilizler ile Almanların 4500-5000 çeşit, 80-90'ı endemik olarak belirlediği Anzer yaylası çiçeklerinin ünü dünyaca meşhur Anzer Balını oluşturmaktadır. Bu çiçekler yalnız Anzer Ballıköy yöresinde bulunmaktadır.

Anzer Balı her sene sınırlı sayıda olup e-ticaret sistemleri ile online olarak satılmaktadır.E-ticaret ve Anzer balı ile alakalı daha fazla bilgi için Coğrafi İşaretli Anzer Balı ve E-Ticaret adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı