Arıcılığa Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

Anzer Balı28 Eylül 2022 , Çarşamba

Arıcılık faaliyetinin sonucunda anzer balı, süzme bal, lavanta balı gibi birçok çeşitlilikte bal üretilmektedir. Aslında bakıldığında arıcılık çok eski dönemlerden beri tüm dünyada yapılan bir tarımsal faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Arıcılık nedir?

Yapılan araştırmalara bakıldığında, arıcılığın, “bal arılarının bakımının üstlenilmesi, kullanılması ve söz konusu bal arılarının yönetilerek bal üretimi yapılması” şeklinde açıklandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllardan beri faaliyeti sürdürülmekte olan arıcılığın en önemli çıktısının da bal olduğu ve söz konusu bu balın da insan vücudu için oldukça faydalı bir ürün olduğu bilinmektedir. Buna göre sizler de arıcılığa yeni başlayanlardansanız ve bazı özel ballardan olan coğrafi işaretli anzer balı gibi ballar hakkında araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, bu yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Arıcılığı Diğer Tarımsal Faaliyetlerden Ayıran Özellikleri

İlk olarak arıcılık yapanlara birkaç öneride bulunmak faydalı olacaktır. Fakat bundan önce arıcılığın ve arıcılık yapmanın faydalarından bahsetmekte de fayda var. Buna göre bakıldığında ilk söylenebilecek şey arıcılığın oldukça kısa bir sürede gelir getirebildiğidir. Yani arıcılık faaliyeti ile uğraşmaya başladıysanız, mümkün olan en kısa sürede maddi gelir elde etme şansınızın olduğu belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra arıcılık, herkes tarafından bilindiği üzere küçük bir alanda yapılabildiği gibi büyük alanlarda da yapılabilmektedir. Yani buna göre bakıldığında arıcılık yapabilmek için çok büyük arsalara ihtiyaç yoktur. Sadece arıların yaşayabileceği bir ortam kadar büyüklükteki bir alan arıcılık faaliyetini gerçekleştirebilmek için yeterli olacaktır.

Buna ek olarak arıcılığın tüm yıl boyunca yapılabildiği belirtilmektedir. Ülkemizde oldukça geniş bir floranın olduğu bilinmektedir. Buna göre bakıldığında ise ister deniz seviyesi yakınında olsun ister deniz seviyesinden oldukça yüksek tamamen endemik bitkilerden elde edilen anzer balı gibi olsun her türlü alanda arıcılık faaliyetinin yürütebildiği karşımıza çıkmaktadır.

Arıcılık Yapanlara ve Yapmak İsteyenlere Birkaç Öneri

Arıcılığı diğer tarımsal faaliyetlerden ayıran özelliklere değindiğimize göre, sırada arıcılığa yeni başlayanlar için önerilerden bahsedebiliriz. Öncelikle arıcılığa yeni başlayanların arılar üzerine birtakım okumalar gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu konu hakkında sürekli bir bilgi aktarımı olmalıdır. Yani arıcılık ile uğraşmaya başlayan bireyler mutlaka arılar hakkındaki bilgilerini tazelemeli ve sürekli bir şekilde yeni şeyler öğrenmelidir.

Arıcılık kısa sürede gelir elde ettirse de oldukça emek isteyen bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında mutlaka kovanları düzenli aralıklar ile kontrol etmelisiniz. Eğer kontrol edilmeyen kovanlar ile bu işi yapabiliriz diye düşünüyorsanız bu imkansıza yakındır.

Sağlıklı bir kovanınız yoksa bal üretimi maalesef ki hiçe yakın olacaktır. Bu nedenle arılar hakkında olabilecek tüm detaylı araştırmaları gerçekleştirmeli ve söz konusu uğraşınız için emek vermeli, disiplinli bir şekilde ilerlemelisiniz.

Arıcılık Tarımsal Faaliyetinin Çıktısı Olan Bal

Arıcılık faaliyetinin en önemli çıktısı bal olarak bilinmektedir. Fakat bunun yanı sıra balın birçok çeşidi de vardır. Peki bal çeşitleri nedir ve neye göre belirlenir?

Bu sorunun cevabı tek değildir ve tabi ki de bal türleri arıların yönetildiği bölge, yöre, üretim tekniği ve bitki örtüsüne göre belirlenmektedir. Buna göre bakıldığında bal türleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Anzer balı,
 • Kestane balı,
 • Çam balı,
 • Ayçiçek balı,
 • Narenciye balı,
 • Çiçek Balı,
 • Lavanta ve ıhlamur balı,
 • Petek ve süzme bal.

Coğrafi İşaretli Anzer Balı Nedir?

2021 yılında coğrafi işaretli anzer balının söz konusu bu ismi ve belgeyi  almasının en önemli sebebi tamamen endemik, yani yöresine özgü bir bal türü olmasıdır.

Anzer balı ismi genellikle herkes tarafından duyulmuştur fakat söz konusu özel ismi almasının ana sebebi pek duyulmamıştır. Buna göre bakıldığında coğrafi işaretli anzer balının, ülkemizde sadece Rize ilinde İkizdere ilçesi sınırları içerisinde yer alan Anzer yaylasında üretiminin gerçekleştirildiği bilinmekte ve söz konusu ismi aldığı karşımıza çıkmaktadır.

Anzer Balı Özellikleri

Diğer tüm ballarda olduğu gibi anzer balı da oldukça faydalı bir bal çeşidi olarak görülmektedir. Söz konusu balın diğer ballardan ayrı bir yerde konumlandırılması tamamen üretimi ile alakalıdır.

Anzer balının Anzer yaylasında üretildiği belirtilmekte ve söz konusu yaylada oldukça yoğun bir çiçek florasının hakim olduğu bilinmektedir. Söz konusu çiçek çeşitliliğinin bir sonucu olarak da anzer balı içerisinde oldukça fazla çeşitlilikte fayda bulunmaktadır.

Anzer Balı Faydası ve Tüketimi

Oldukça özel bir bal çeşidi olan anzer balının faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğer yemekten önce tüketilirse daha iyi olur,
 • Öksürük ile ilgili karışımlarda kullanılabilir,
 • Ağız içinde oluşan yaraları ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelebilir.

Anzer balı içerisinde bulunan bazı bitki polenleri fazla tüketimi gerçekleştirildiğinde insan vücuduna zarar da verebilmektedir. Buna göre bakıldığında anzer balının tüketimi günlük bir kaşık şeklinde olmalıdır.

Anzer Balı Fiyatı

İnsan vücuduna oldukça faydalı içeriğe sahip olan coğrafi işaretli, oldukça özel bir bal çeşidi olan anzer balı fiyatı diğer bal fiyatlarına göre daha yüksek olabilmektedir. Bunun sebebi diğer bal çeşitlerine göre içeriğinde daha fazla yararlı ürün bulundurması ve tamamen endemik bir bal türü olarak görülmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında anzer balı fiyatı da diğer bal türlerinin fiyatından fazla olması beklenen bir sonuç olarak karşımıza çıkar.

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Anzer Balı
Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı