Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 alpaslandeniz@icloud.com
dd
Cografi Anzer Bali

Anzer Balı Farkı Nedir?

Anzer Balı Farkı Nedir?

2021-06-30 / Anzer Balı

Anzer balı, İkizdere ilçesindeki Anzer yaylasında (Ballıköy) üretilen bir baldır. İşte bu bölgenin sahip olduğu zengin kır çiçeği florası, üretilen balın farklı olmasını sağlar. 450-500 farklı türdeki çiçeklerden üretilen balın içeriği ve besleyiciliği, klasik ballara göre çok daha üstündür. Bundan dolayı Rize doğal bal sadece beslenme amacıyla değil, hastalıkların tedavisi gibi amaçlar için de tüketilir.

Anzer Yaylasının Özellikleri

Anzer yaylası, gerek yüksekliği gerekse de sahip olduğu bitki örtüsü ile dikkat çeker. Bal üretiminde önemli bir merkez olan bu yaylada ağaçlar bulunmaz. Bunun yerine çiçekler ve endemik türler vardır. Dolayısıyla da Anzer balı içeriği sadece çiçeklerden toplanan polenler ve özlerden oluşur. Daha farklı maddelerin olması, balın gerçek olmadığı anlamına gelir.

Rize doğal bal, hasat edilirken herhangi bir ısıl işlem uygulanmaz. Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklığın balın içeriğine zarar verdiği bilindiği için soğuk sağım yapılır. Soğuk sağım her ne kadar zor olsa da, balın doğallığını ve içeriğini korur. İşte tüm bunlar ve daha fazlası, Anzer balı neden farklıdır sorusunun cevabını oluşturur.