Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 alpaslandeniz@icloud.com
dd
Cografi Anzer Bali

Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Anzer Balı Nasıl Üretilir?

2021-06-30 / Anzer Balı

Anzer balı, içeriği nedeniyle sadece Türkiye’de değil, dünya çapında bir üne sahiptir. Üne sahip olmasının nedeni ise üretim şeklidir. Rize doğal bal ismiyle de tanınan bu bal, sadece Rize’nin Anzer yaylasının eşsiz doğasında üretilir.

Anzer yaylası veya bilinen diğer adıyla Ballıköy bölgesinde yaklaşık 500 farklı türde çiçek bulunur. Bunların ise yaklaşık 90 tanesi endemik türdür. Dolayısıyla Anzer bölgesinin dünyada eşi benzeri çok azdır.

Anzer Balı Üretimi

Anzer balı üretiminde doğal olmayan hiçbir madde kullanılmaz. Sadece arıların çiçeklerden topladıkları ile bal üretmeleri sağlanır. Bunun haricinde arılara şeker verilmesi veya benzeri durumlar söz konusu değildir.

Anzer yaylasına bahar Haziran ayının ortalarında açan kardelenlerle gelir. Arılar da bu dönemde bal yapmaya başlar. Ağustos ayının ortalarına kadar bu süreç devam eder ve sonunda bal sağımı ile sezon tamamlanır. Sürece dışarıdan herhangi bir müdahale olmaz. Bundan dolayı bazen bal üretimi çok az olabilir. Hatta geçmişte bal üretilemediği dönemler dahi olmuştur. Anzer balı, işte bu doğal süreç ve zengin çiçek florası sayesinde üretilir.