Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 alpaslandeniz@icloud.com
dd
Cografi Anzer Bali

Anzer Balı Mucizesi

Anzer Balı Mucizesi

2021-06-30 / Anzer Balı

Anzer balı, Rize’nin İkizdere ilçesi sınırları içinde bulunan Anzer yaylasının zengin kır çiçeği florasından üretilen baldır. Bal üretimi ile dünya çapında tanınmasından dolayı bu bölge aynı zamanda Anzer Ballıköy olarak da bilinmektedir.

Anzer yaylasında 450-500 çeşit farklı türde çiçek vardır. Öyle ki, bunların yaklaşık 80-90 tanesi endemik türdür. Buradaki çiçek türü ve farklılığı, dünyanın hiçbir bölgesinde yoktur. İşte bu yüzden Rize doğal bal olarak da bilinen bu ürün, eşsizdir.

Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Günümüzde bal üretimi, ülkemizin farklı bölgelerinde yapılan bir işlemdir. Baharın gelmesi ile başlar ve çiçeklerin solmasına kadar devam eder. Anzer balı da benzer şekilde üretilir. Ancak İkizdere’de bulunan yaylaya bahar ancak Haziran ayında gelir. Ve sadece Ağustos başına kadar devam eder.

Rize doğal bal üretimi, iklimin durumuna bağlı olarak genellikle Haziran ayının ortalarında başlar ve Ağustos ayının ilk haftasına kadar devam eder. Ağustos ayının ortalarında Anzer balı, sağılır (hasat edilir). Daha sonra ise tüketicilerle buluşması için Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarına gönderilir.