Anzer Balı Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Anzer Balı13 Ekim 2022 , Perşembe

En ünlü ballar denildiğinde ülkemizde akla gelen ilk bal Rize’de üretilen meşhur Anzer Balı olur. Aslında sadece ülkemizde değil tüm dünyada sayılı ve özel sınıfta adlandırılan balların başında gelen ve kilosu binlerce liradan satılan Anzer Balı nerede, nasıl üretilir, faydaları nelerdir ve nasıl tüketilmelidir diye yaptığımızı araştırmalar sonucunda ulaştığımız bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Anzer Balını incelemeden önce, balın dünyadaki ve ülkemizdeki yerine bakmamız lazım. Bal tüketimi ve alışkanlıkları neye göre şekilleniyor veya hangi ülkeler ne tarz ballar tüketiyor, alışkanlıkları neler bunları görmeliyiz.

ürünlerimize Bakmak İster misiniz 

Bal Çeşitleri ve Tüketimi

İnsanların var oluşundan bu yana çeşitli tarım faaliyetleri ile uğraştıkları, en ilkel çağlarda bile tarımın vazgeçilmez bir geçim kaynağı olduğu yapılan tarihsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tarım denilince aklımıza ilk önce ekme, biçme eylemi gelse de aslında arıcılık ve bal üretimi en az ekme biçme tarımı kadar eski, geleneksel, önemli bir tarım faaliyetidir. Eski çağlardan beri insanların arıcılık ile ilgilendiği, bal ürününün çok önemli bir yiyecek olarak tarihin her döneminde kullanıldığı bilinmektedir. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde her bölgenin kendine has doğal yapısı ve çiçek çeşitliliği ile oluşan, üretimi yapılan farklı bal çeşitleri mevcuttur.

Dünya ve Ülkemizdeki Bal Çeşitleri

Dünya üzerinde arıcılığın yapılmadığı ya da bal tüketilmeyen ülke sayısı yok denebilir. Tüm ülkelerde bal tüketimi olsa da yerel amatör şekilde ya da profesyonelce arıcılık ve bal üretimi yapılan ülke sayısı bal tüketilen ülke sayısı kadar değildir. Her sektörde olduğu gibi bal konusun dada üretim kapasitelerini elinde bulunduran ülkeler vardır.

Dünya üzerinde bal üretimi denildiğinde akla ilk gelen ülkeler; Çin, ABD, Japonya, Almanya, İtalya olarak ilerlemekte olup, bu listenin en başında bal üretimi ve ihracatı en fazla olan ülke Çin’dir.

Bu ülkelerden dışarıya ihraç edilen ballar olsun, bu ülkeler harici yerel amatör şekilde ya da daha az potansiyelle profesyonel şekilde bal üretilen ülkeler olsun çeşitli ballar üretilmektedir. Bu ballar genel olarak şu şeklîde sayılabilir;

 • Çiçek Balı
 • Kestane Balı
 • Çam Balı
 • Lavanta Balı

Ülkemizde genel olarak çiçek balı üretilip tüketilse de kestane balı ve çam balı gibi ballar da son dönemlerde oldukça meşhur olmuştur. Özellikle toplandığı çiçek olan komar çiçeğinin özündeki maddenin fazla kana karışması ile sersemlik, uyuşukluk, sarhoşluk gibi belirtiler göstermemize neden olan Deli Bal diye adlandırılan çiçek balı, son dönemde vahşi yaşamda bir ayının bu balı yedikten sonra baygın halde sosyal medyada videolarının paylaşılması ile oldukça popüler olmuştur.
 

Ülkemizde Bal Üretimi ve Yerel Ballar

Dünyada üretilen ve tüketilen ballar arasında en popüler olan çiçek balı ülkemizde de en çok tüketilen bal türüdür. Çiçek balları ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı tat ve kıvamda üretilebildiği gibi yine amatörce veya profesyonel şekilde hemen hemen her dönem ve bölgede arıcılık tarımı yapılmaktadır. Ülkemizin güney kesimlerinde hava şartlarının daha uygun olması nedeni ile arıcılık tarımı daha fazla süre ile yapılmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgesinde üretilen balların kıvamı ve tadı da mevsimsel özelliklerinden ötürü diğer bölgelerde üretilen ballardan daha farklıdır. Dünya üzerinde birçok özellikte bal bulunmakla beraber ülkemizde aynı anda birçok mevsimin yaşanması, kuzeyde kış yaşanırken güneyse yaz mevsimi görülmesi nedeni ile bal çeşitliliği de fazladır.

Öyle ki dünya üzerinde kar olan çiçeklerden üretilen tek bal, ülkemizde Karadeniz Bölgesi, Rize ili, İkizdere İlçesi, Anzer Yaylasında üretilen ve dünyaya ün salmış Anzer Balıdır. Yine özellikle Karadeniz bölgesinde üretilen ama ülke genelinde de üretimi azımsanmayacak kadar çok olan Kestane Balı, içerdiği değerler ve kış hastalıklarında halk tarafından sürekli kullanılması nedeni ile oldukça meşhur bir bal türüdür.

Özel Bir Yer Anzer Yaylası ve Anzer Balı

Ülkelerin çeşitli özel ürünleri, yemekleri veya içecekleri zaman zaman gündeme gelir, bu ürünleri özel kılan birçok kendilerine has özellikleri mevcuttur. Bal denildiğinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada akla gelen ballar arasında olan özel bir bal var; Anzer Balı.

Anzer Balı ülkemizde üretilen çiçek balları arasında yer almakta, her sene belirli miktarda üretilmekte gerek fiyatı gerekse faydaları ile sürekli gündeme gelip tartışmalara yol açmaktadır. Kimileri bu balın fiyatını “Anzer Balı fiyatı çok pahalı” diyerek pahalı bulmakta, kimileri “Anzer Balı faydaları çok fazla bu fiyat az bile” diyerek tam tersi görüş sergilemekte. Her ne olursa olsun bir gerçek var ki Anzer Balı dünyaca ünlü, etkileri, fiyatı ve faydaları ile ülkemizdeki en meşhur bal.

Anzer Balı sadece Karadeniz Bölgesinin Rize İli, İkizdere İlçesi, Anzer Yaylasında üretilmektedir. Bu balı özel kılan etkenlerin en başında bu bölgede yetişen ve bu balın özünü oluşturan, arıların bu balı yapmak için özsuyu aldığı çiçekler gelmektedir. Bu çiçekler sadece Anzer yaylasında yetiştiği gibi, dünyaca ünlü bilim adamlarının yıllarca yaptığı çalışmalar sonucunda ulaştığı neticelerle belgeledikleri bir diğer özelliği ise 80-90 adetten fazlasının endemik yapıda olmasıdır.

Anzer Yaylası

Anzer bölgesi rakım olarak denizden ortalama 2200 metre yüksekte bir yayladır. Bu yaylada sadece yaz aylarında yerleşim olmakta kışın ise ağır kış koşulları nedeni ile yerleşim veya yaşama ara verilmektedir. Yaz mevsimine girilirken bir yanda hala yüksek kesimde karların olduğu, diğer tarafta 80-90 adeti endemik olan 4000’e yakın bu özel çiçeğin açtığı özel bir bölge Anzer Yaylası. Bu özel bölgenin doğal olarak ürettiği bizlere sunduğu ünlü balı Anzer Balı da özel bir bal.

Bu balı özel kılan ve her sene üstünde bu kadar tartışmaya yol açan özelliklerinden en önemlisi ikisi ise Anzer Balı faydaları ve fiyatıdır. Bu faydalar ise her sene resmi olarak bu balın gerçek özelliğinde olup olmadığını kanıtlayan, resmi satıcılar tarafından satılan, gerçek Anzer balı ile sağlanabilmektedir.

Gerçek Anzer Balı ve Coğrafi İşaret

Anzer Balı her sene çeşitli laboratuvar testlerinden geçip, tahlil sonuçlarına göre üretime girmektedir.2021 yılında Türk Patent Kurumu tarafından Rize İl Tarım Müdürlüğü adına Anzer Balı Coğrafi İşaret unvanı alarak, coğrafi Anzer Balı olarak satılmaya başlandı. Aynı zamanda Anzer Balı bu süreçten sonra, Ankara Hacettepe Üniversitesi aracılığı ile yeterli tahlil sonuçlarına ulaştığı belgelendikten sonra, Rize Tarım Müdürlüğüne ait Resmi dolum tesislerinde dolumu yapılıp, kavanozlara özel coğrafi işaret etiketi ve resmi mühürler koyularak piyasaya sürülebiliyor.

Bu süreçler tamamen Anzer Balının gerçek üreticiler tarafından, orijinal olarak satılabilmesini, piyasada üretilen ya da paketlenen Anzer Balı adı altında satılmaya çalışılan, içeriği belirsiz bal satışlarının önüne geçilmesini sağlamak için.

Anzer Balı Fiyatı

Üzerinde bu kadar tartışma olan, her sene aylarca üniversitelerin laboratuvarlarından gelecek test sonuçları için beklenilen bu meşhur balın takdir edersiniz ki fiyatı da normal ballara göre daha fazla olacaktır. Anzer Balı almak günümüz koşullarında normal bir bal atın almak kadar kola değil. Bölgedeki çiçek sayısı, mevsimsel ağır kış şartları ve diğer dış etkenler ele alındığında, bu bal her dönem sınırlı sayıda kilogram üretilebiliyor öyle dönem oluyor ki gerçek Anzer balı hiç üretilemiyor. Durum böyle olunca bu nedenlerden ve Anzer Balının değerlerinin diğer ballara göre çok daha üstün olmasından ötürü Anzer Balı fiyatı da normal çiçek ballarının 15-20 katına kadar çıkabiliyor.

Anzer balı fiyatı kooperatiflerce belirlendiği ve resmi satış harici Anzer Balının satışı olmadığı için, her sene Anzer Kooperatiflerinin, günü şartları ve dönemsel üretim rekoltesine göre belirlediği fiyat merak ediliyor.

Bu sene Anzer Balı Fiyatı;

 • 1 Kg.:2.000,00 TL
 • 500 Gr.:1.000,00 TL
 • 250 Gr.: 500,00 TL

Olarak belirlenirken yine sınırlı üretim nedeni ile ön sipariş ile satışlar bu balın daha üretime çıkmadan tükenme noktasına gelmesini sağlamıştır.

Bknz: Anzer Balı Fiyatı

Anzer Balı Faydaları

Daha üretime bile girmeden ön sipariş ile tükenmeye yaklaşan gerçek Anzer Balını özel kılan, insanların saymakla bitiremediği Anzer Balı faydaları;

 • Anzer Balı bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Cinsel gücü arttırır
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir ve rahatlatır
 • Kilo ile ilgili problemlere yardımcı olur ve sağlıklı kilo alımı sağlar
 • Enerji verir ve metabolizmayı düzenler
 • Kalp ve damar hastalıklarında yardımcı tedavi sağlar
 • Cildin sağlıklı ve parlak gözükmesini sağlar
 • Saç ve sakal dökülmelerine karşı vücudu güçlendirir
 • Kanser tedavilerine destekleyici olarak kullanılır

Yukarıda saydığımız bu faydalar, Anzer Balının zaman içerisinde kullanıldıkça insanlar tarafından görüldüğü söylenilen yararları olmakla beraber, herhangi bir tıbbi geçerliliği yoktur, ayrıca şeker hastalığı gibi hastalıklara sahip kişilerin Anzer Balı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

 

Anzer Balı Nasıl Kullanılır?

Anzer Balı hem fayda ve özellik olarak hem de fiyat olarak diğer çiçek ballarından farklı olduğu için, normal çiçek balı gibi sabah kahvaltıda kullanılması tavsiye edilmez. Anzer Balının kullanımını 3’e ayırmak gerekirse bebekler, çocuklar ve yetişkinler olmak üzere sıralayabiliriz. Herhangi bir hastalığı olan bireylerin bal kullanımı öncesi doktor tavsiyesi alması gerektiğini tekrar hatırlatmakla beraber Anzer Balı kullanımını şöyle sıralayabiliriz;

Bebekler için: En az 2 yaşında bebeklere kahvaltı ve akşam yemeği öncesi aç karnına 1 çay kaşığı gibi ölçüde Anzer Balı verilmesi uygundur.

Çocuklar için: Çocuklar için kahvaltı ve akşam yemeği öncesi aç karnına 2 çay kaşığı Anzer Balı yeterli olacaktır.

Yetişkinler için: Sabah kahvaltı veya akşam yemeği öncesi aç karnına 1 yemek kaşığı Anzer Balı yenmesi uygundur.

Görüldüğü üzere Anzer Balı her yaş için uygun ve sağlıklı bir besin olmakla beraber, içeriğindeki üstün değerlerden ötürü dikkatli tüketilmelidir.

Anzer Balı Satın Alma

Her özel ve pahalı ürünün sahtesi, kopyası olduğu gibi sağlık, gıda gibi bu özel konuda da Anzer Balı gibi özel bir balın sahtesi piyasada çok bulunmaktadır. Coğrafi işaret ve patent ile resmi dolum yapılan Anzer Balı ürünlerini sizlere anlattık, peki bu gerçek Anzer Balı ürünlerini nereden alabilirsiniz?

Coğrafi işaretli, Tarım Müdürlüğü tarafından resmi tesislerde dolum yapılmış, Hacettepe Üniversitesi laboratuvarında testi yapılıp onaylanmış Anzer Balını cografianzerbali.com gibi resmi satış sitelerinden online havale veya kredi kartınızla sipariş geçebilir kısa sürede gerçek Anzer Balı satın almış olabilirsiniz.

Normal çiçek balı ile sağlığınıza zararı olabilecek sahte ve zararlı madde içeren balların Anzer Balı diye satıldığı sahte internet siteleri ve dükkanlara karşı çok dikkatli olmalısınız.

Anzer Balının sağlıklı yaşama etkisi için bir önceki yazımız Sağlıklı Yaşam İçin Anzer Balı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Anzer Bal Evi Sitemizi Ziyaret etmiş miydiniz ? 


Hesabım Şimdi Ara WhatsApp
Yukarı